Arama sonuçları

Müfredat ile ilgili eleştiriler göz ardı edilmesin

Müfredat ile ilgili eleştiriler göz ardı edilmesin

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) kamuoyuna açıklanan yeni müfredat taslağına ilişkin eleştirilerin göz ardı edilmemesi gerektiğini bildirdi. Koncuk, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ilk yarıyılının yarın sona ermesi dolayısıyla yaptığı açıklamada, öğretmen açığı, ücretli öğretmen istihdamı, derslik açığı, okullarda altyapı yetersizlikleri, araç-gereç ihtiyacı eğitimin öncelikli sorunları olduğunu ifade etti.

Müfredat tartışmalarının sürdüğünü dile getiren Koncuk, "MEB yeni müfredatı, taslak olarak kamuoyuna açıklamış, paydaşların katkılarını beklemektedir. Burada en önemli husus, daha iyiye ulaşmak için eleştirilerin göz ardı edilmemesidir." değerlendirmesini yaptı. İşte Koncuk’un açıklamaları: 

MÜFREDATI İNCELEMEK İÇİN KOMİSYON: Sendikamız müfredatı ayrıntılı incelemek üzere akademisyen ve öğretmenlerden oluşan bir komisyon kurdu. Bir çalıştay marifetiyle oluşturacağımız görüşleri en kısa zamanda MEB'e ileteceğiz.

HEM BİLİMSEL HEM MİLLİ OLMALI: Müfredat konuları hem bilimsel hem milli olmalı hem de geçmişteki müfredat hatalarından ders alınarak hazırlanmalıdır. Siyasi öncelikleri gündeme getiren değil ülkemizin dünyayla yarışmasını sağlayacak, ilmi temelleri olan bir müfredat yapılmalıdır. Müfredattan daha önemli olanın öğretmen yetiştirmektir.

ALIN TERİ, EMEK GÖZ ARDI EDİLİYOR: Sözleşmeli ve mülakatlı öğretmen alımı ile alın teri, emek göz ardı ediliyor. Bu sistemde KPSS puanının etkisi azaltıldı, bu durum kaliteyi düşürdü. Diplomaya bağlı alan değişikliği ile ilgili sona gelindiği ifade edildi ancak kamuoyuna resmi bir açıklama yapılmadı. Öğretmenlerin bu konuda tedirgin bekleyişi sürüyor.

YÖNETİCİ ATAMA SİSTEMİ KARİYER VE LİYAKATA UYGUN OLMALI: Kaliteli, sağlıklı, başarılı, PISA'da ya da başka uluslararası öğrenci değerlendirme programlarında olumlu yönde fark yaratan bir eğitim sistemi arzu ediyorsak öncelikle yönetici atama sistemimizi kariyer ve liyakate uygun şekilde hukuk üzerine kurulu hale getirmek zorundayız.

ÖĞRETMEN İHTİYACININ GİDERİLMESİNE ÇÖZÜM OLMADI: MEB, ekim ayında 18 bin 506 öğretmen ataması yaptı, norm kadro fazlası öğretmenleri okullarda görevlendirdi. Ancak bu uygulamalar öğretmen ihtiyacının giderilmesine çözüm olmadı.

ŞUBATTA 30 BİN, 2017’DE 100 BİN ATAMA TALEP EDİYORUZ: Atama bekleyen öğretmenler şubatta alım yapılması yönünde bir beklenti içine girdi. Türk Eğitim-Sen olarak, 2017 yılı için talebimiz bellidir. Biz, şubat ayında en az 30 bin atama yapılmasını, 2017 yılının sonuna kadar da öğretmen atama sayısının 100 bine ulaşmasını talep ediyoruz. Ayrıca öğretmen alımları, sözleşmeli ve mülakatlı olmamalı, tüm öğretmenlerimiz kadrolu olarak atanmalıdır. Öğretmenlere rotasyon çalışmalarından da vazgeçilmelidir. 

 

19-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin