Arama sonuçları

Mühendislik ve mimarlık için baraj geldi

Mühendislik ve mimarlık için baraj geldi

Tıp ve hukuk fakültelerinden sonra mühendislik okumak isteyen öğrenciler de bu yıl "başarı sırası barajına" takılacak. Ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri hariç mühendislik fakültelerine girmek isteyen MF-4'te 240 bin başarı sırası altında olmayacak. Mimarlık için de baraj ilgili puan türünde yani MF-4'te 200 bin oldu. 

Geçen yıl tıpta 40 bin hukukta 150 başarı sırası barajı getiren YÖK bu kez mühendislik ve mimarlık fakülteleri için de düzenleme yapıyor. İlk karar mühendislik fakülteleri için çıktı. MF-4'te ilk 240 bin barajını aşamayan mühendislik fakültesi tercihinde bulunamayacak.  Ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri bu baraj dışında kalacak.

MİMARLIK İÇİN DE VAR

Mimarlık fakültelerini düşünen gençler de bu yıl mühendislik okumak isteyen gençler gibi başarı sırası barajıyla karşılayacak. Onlar için de baraj MF-4'te ilk 200 bin olarak belirlendi. 

Vakıf üniversiteleri isterlerse tıpkı geçen yıl tıp ve hukuk için getirilen barajda olduğu gibi bu başarı sırasını yükseltme hakkına sahipler. Ancak onlar da tıpkı devlet üniversiteleri gibi bu başarı sırasının altında öğrenci alamayacak. Geçen yıl tıp ve hukukta başarı sırası barajına takılmayan KKTC üniversiteleri de bu kurala tıp ve hukukun yanı sıra mimarlık ve mühendislik programları için de uymak zorunda.  

* Bu blog AA abonesidir

04-11-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş