Arama sonuçları

Müzecilik seçmeli ders olacak

Müzecilik seçmeli ders olacak

Müzecilik seçmeli ders olacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bazı seçmeli dersler koyarak müzecilikle ilgili okullarımızda çocuklarımızın daha çok farkındalığını artırmayı hedefliyoruz" dedi.

Bakan Selçuk, Tokat Belediyesi tarafından yaptırılan Şehir Müzesi'nin açılışına katıldı.

Sözlerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini söyleyerek başlayan Selçuk, açılışı yapılacak  müzenin çok güzel olduğunu vurguladı.

MÜZECİLİK SEÇMELİ DERS OLACAK

Selçuk, şöyle dedi.

"Alimler, fazıllar ve şairler şehrinin bir müzesinin olmaması büyük bir eksiklik. Çünkü müze hafızadır, müze, gelecek için tohum saçmaktır. Müze, çocuklarımıza köklerini hatırlatmaktır. Müze, çocukların şahsiyet sahibi olması için onlara fırsat vermektir. Bundan dolayı emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum."

EĞİTİMİN ARTMASI GEREKİYOR

Müzeciliğin önemine işaret eden Selçuk, sözlerine şöyle devam etti:

"Bizim eğitimden anladığımız şey, sınıfların içinde yapılagelen dersler değildir. Bizim eğitimden anladığımız, hayat sahnesinin ta kendisidir ve hayat sahnesinde ne varsa eğitim de odur, aile odur, sosyal medya odur, sokak odur, müze odur. Bütün bunlarla eğitimin tamamlandığını düşünürüz. Bu sebeple eğitim sistemine olan katkısını da düşünerek müzenin ne kadar hayati bir konu olduğunu ve dünyada müzeciliğin çok uzun yıllardır, çok özel bir şekilde yapıldığını ve ülkemizde de bu konudaki eğitimlerin artması gerektiğinin farkındayız. O nedenle de bazı seçmeli dersler koyarak müzecilikle ilgili okullarımızda çocuklarımızın daha çok farkındalığını artırmayı hedefliyoruz. İnşallah bu müze, çocukların okul dışındaki eğitimlerine de katkı sağlayacak. Buraya ziyaretler gerçekleştirilecek ve bu ziyaretler neticesinde de çocuklarımız kendileriyle, kimlikleriyle, kökleriyle tanışacaklar ki kökleriyle buluşsunlar." 

Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile müze açılışından önce Tokat'ta İmam Hatip Lisesini ziyaret etti.

Ziyarette Selçuk ve Özer'e sürpriz yapıldı. Özer'in 1987 yılında mezun olduğu 11/A sınıfını ziyaret eden Selçuk, o dönemki öğrenciler ve öğretmen Ali Demirhan tarafından karşılandı. Selçuk ve Özer, basının görüntü almasının ardından, sınıftakilerle bir süre sohbet etti.

18-02-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş