Arama sonuçları

Müzik eğitiminde askeri adres: Bando Okulu

Müzik eğitiminde askeri adres: Bando Okulu

Bando Okulları Komutanlığı Hazırlama Okulu ve Meslek Yüksek Okulu (MYO) olarak iki ayrı okuldan oluşuyor. Hazırlama Okulu'nda lise düzeyinde, Meslek Yüksek Okulu'nda ise önlisans düzeyinde eğitim veriliyor. Astsubay Hazırlama Okulu’nu başarıyla bitiren her öğrenci doğrudan Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu’na geçer. Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunları Bando Astsubayı rütbesi alıyor. Okul Ankara'da bulunuyor ve yatılı eğitim veriyor.

BANDO OKULU'NA NASIL GİREBİLİRİM?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Askeri Liseler ve Bando Astsubay Hazırlama Okulu'nda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı'na (ALS) katılmanız gerekiyor. Bu sınav ÖSYM tarafından yapılıyor. Öncelikle bu sınavda açıklanan baraj puanlarını aşmanız gerekiyor. Ardından da ön sağlık muayenesine katılacaksınız. Bunda .başarılı olanlar koşu, durarak uzun atlama ve mekik, top fırlatma gibi testlerin yer aldığı bedensel yeterlilik sınavına girecek. Bunu aşanları bu kez mülakat sınavı bekliyor. Bunu da aşarsanız İstanbul’da sevk edileceğiniz askeri liseden “Askeri Öğrenci Olur” raporu alacaksınız. Tüm bu aşamaları başarıyla tamamlayanlar puan sıralamasına göre asil ve yedek adaylar olarak sıralanacak. Önce asil sonra da boş kontenjan kalırsa yedek adayların kaydı yapılacak.

MÜZİK YETENEĞžİ İLE İLGİLİ TEST VAR MI?

Evet var. Müzik Yetenek Tespiti yapılıyor. Bu test 4 farklı aşamadan oluşuyor. Birinci aşama Ses Tekrarı: Adaylardan, Kurul tarafından piyanoyla çalınarak verilecek tek sesleri, çift sesleri, üç ve dört sesli akorları kendi sesi ile “A” veya “NA” olarak tekrarlamaları istenir. İkinci aşama Melodi Tekrarı: Adaylardan, basit bir okul şarkısını piyano eşliğinde farklı tonlarda söylemeleri istenir.Üçüncü aşama Ritim Tekrarı: Adaylardan eliyle masaya vurmak suretiyle kendisine gösterilen ritim kalıbını aynen tekrarlamaları beklenir. Dördüncü aşama ise Fiziki Uygunluk: Adayların üflemeli ve vurmalı çalgı çalabilmesi için gerekli olan uygun çene, dudak, diş, el ve parmak yapısına haiz olmaları gerekir. Bu uygunluğu görevlendirilmiş personel yapar.

KIZ ÖОRENCİYİM BAޞVURABİLİR MİYİM?

Hayır başvuramazsınız. Yalnızca erkek öğrenci alınacak.

HAZIRLIK OKUYORUM BAޞVURU HAKKIM VAR MI?

Hayır. Halen Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı resmi ve özel ortaokulların son sınıfında okuyor olmanız ve sınav giriş yılının haziran döneminde doğrudan mezun olmanız gerekiyor.

TEOG PUANLARI ÖNEMLİ Mİ?

Hayır. Askeri liselere ALS ile öğrenci alınıyor

OKUL NOTUM ÖNEMLİ Mİ?

Bando Astsubay Hazırlama okulu için notunuzun en az 65.00 olması gerekir. Okul bitirme derecesi (ilköğretim 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf yılsonu puanlarının aritmetik ortalaması)  alınıyor.

ALS'DE AޞMAM GEREKEN BARAJ NEDİR?

ÖSYM tarafından yapılan ve birinci seçim aşaması olan Askeri Liseler Sınavı'ndan (ALS) sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı baraj puanını açıklayacak.

OKULA ÜCRET ÖDEMEM GEREKİYOR MU?

Hayır. Öğrencilerin barınma, giyinme, iaşe ve derslerde kullanacakları materyal ihtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor.

SUBAY OLMA OLASILIОIM VAR MI?

Evet var. Hazırlama Okulu’nu bitiren öğrencilerden, başarı durumuna göre kontenjan dahilinde Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na gönderilir. Bu öğrenciler Bando Subayı olarak yetiştirilir.

OKULDA BİR GÜN NASIL GEÇİYOR?

Hafta içi 06.30’da kalkıyorsunuz ve 07.00’de kahvaltı var. 08.20’de ders başlıyor. Öğleden sonra iki ya da üç saat ders var. Akşam yemeği saati olan 19.00'a kadar spor ya da dinlenerek zaman geçiriyorsunuz. 20.00-20.40 saatleri arasında nöbetçi öğretmen nezaretinde ders çalışılıyor. 22.00’de yatılıyor.

HAFTA SONU DIޞARIYA ÇIKABİLİR MİYİZ?

Evet. Sabah kahvaltısından sonra akşam yemek saatine kadar cumartesi ve pazar günlerini dışarıda geçirebilirsiniz.

AİLEM ANKARA'DA YAޞIYOR, YANLARINA GİDEBİLİYOR MUYUM?

Aileniz Ankara'da yaşıyorsa cuma akşamı yanlarına gidip, pazar akşamı okula dönebiliyorsunuz. Aileniz şehir dışında ise sizi ziyarete geldiğinde onlarla birlikte hafta sonu Ankara'dan çıkmamak üzere kalabililirsiniz.

Bando Astsubay Hazırlama Okulu internet sitesi ve ALS kılavuzundan yararlanılmıştır

Fotoğraf: Bando Astsubay Hazırlama Okulu

24-04-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş