Arama sonuçları

NASA Space'de en küçük öğrenci Ada olacak

NASA Space'de en küçük öğrenci Ada olacak

NASA Space'de en küçük öğrenci Ada olacak. Ada Tomruk 8 yaşında. İlkokul 3'üncü sınıf öğrencisi. Mühendis anne ve babanın çocuğu Ada'nın hobileri; Robotik, programlama, oyun kodlama. Boş zamanlarında robot tasarlayıp, programlıyor. Ayrıca Google Play'de kendi yazdığı uygulamaları bulunuyor. Ada, NASA Space Center'da eğitim alacak en küçük çocuk olacak. Hayali olan uzay araştırmalarını yerinde görecek ve roket yapımı, Ay'da yaşam, robotics, enerji konularında da ders alacak.

 

NASA SPACE’DE EN KÜÇÜK ÖĞRENCİ ADA OLACAK

Gazete Habertürk’te yer alan habere göre Ada üstün çocuklardan birisi. Annesi Zerrin Damgacı 3.5 yaşından itibaren Ada'nın daha kreşe gitmeden bilim okullarına gitmeye başladığını söyleyerek, şöyle konuşuyor:

OYUNCAKLARI NALBURDAN SEÇİLDİ

"Ada her zaman yaşıtlarından farklı hobileri olan bir çocuktu. Sevdiği oyunlar, ilgilendiği konular değişikti. Arabalarla, oyuncaklarla hiç oynamadı. Hep kablolarla, borularla oyunlar oynardı. Ada'ya hediye almak için oyuncakçıya değil, nalbura giderdik. Mekanik, fizik ve bilimsel konular hep onu heyecanlandırırdı. 3.5 yaşında kreşe gitmeden bilim okullarına gitmeye başladı. Arka arkaya 3 yıl İTÜ Bilim Okulu'na gitti. İlkokul 1. sınıfa başladığında öğretmeni  bizi 'Bu çocuğu bilgiye doyuramıyoruz' diye uyardı. Evyap'taki bu öğretmenin uyarısıyla 6.5 yaşında süreç  pedagog, psikiyatr süreci başladı. Potansiyelinin yüksek olduğu anlaşıldı ve pedagog önerisiyle hafta sonları Ada'nın ilgi alanlarına yönelik eğitimler, etkinlikler araştırmaya başladık. Geçen sene Bilgi Üniversitesi ile Türkiye Üstün Zekâlılar Eğitim Vakfı'nın (TÜZYEV) ortak okulunda eğitim gördü. Ardından STEM eğitimi veren Bilimin Çakıltaşları'nda 32 hafta eğitim aldı. Bilimin Çakıltaşları bu sene ilk kez Türkiye'den 11-14 yaşları arasındaki 18 öğrenciyi Nasa'ya eğitime götürüyor. Nasa Space Center'da eğitim alacak bu grubun en küçüğü Ada.  NASA, özel durumunun anlatılmasıyla Ada'yı kabul etti."

ASTRONOTLARDAN DERS ALACAK

Ada, Nasa Space Center'da sabah 08.00-17.00 saatleri arasında STEM ağırlıklı eğitim alacak. Ders başlıklarından bazıları; Roket yapımı, Ay'da yaşam, Robotics, Enerji Yoktan var edilmez Varken de yok edilmez, Nasa Deneyimleri, Uzay Araştırmaları. Tüm dersler mühendisler ve astronotlar tarafından verilecek. Eğitim sonunda ise sertifika töreni ve madalyaları verilecek.

Ada bu yolculuğa çıkacağı için çok heyecanlı olduğunu söyleyerek, "Merak ettiğim her şeyi yerinde göreceğim ve öğreneceğim" diyor.

Fotoğraf: Habertürk

30-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin