Arama sonuçları

Nasıl network oluşturabilirsiniz?

Nasıl network oluşturabilirsiniz?

Nasıl network oluşturabilirsiniz? Günümüzde iş yaşamı ve kariyer için en önemli noktalardan birinin başında network oluşturmak geliyor. Birçok profesyonel birine yaklaşmaktan, tanışmaktan çekinebiliyor. Oysa gelecek kariyeriniz için network oluşturmabilmeniz bu adımları atmanıza bağlı. İnsan kaynakları ve danışmanlık şirketi Randstad’ın açıklamalarına göre, network oluşturmak ve sahip olunan tüm ağları etkin bir şekilde kullanmak doğru hazırlanmayla mümkün.

Etkinliklerde, organizasyonlarda kuracağınız bağlantılar çok değerli olacak. Network oluşturmak kariyer beklentilerinizi geliştirmenize, güven artışı yaşamanıza ve çalıştığınız sektörü daha iyi anlamanıza yardımcı olacak. 

Randstad Türkiye ve Yunanistan Yönetici Direktörü Leigh Ostergard, “Networking için başarılı olmanız daima kendine güvenen, dışa dönük biri olmanıza bağlı değil. Hazır olmanız yeterli” diyor. 

İşte başarılı bir iş ağı oluşturmak ve bunu korumak için Randstad’dan 5 öneri

1.ÖNCEDEN PLANLAYIN: Kendinizi tanıtmanın kısa ve gayrı resmi bir yolunu prova edin. Şirketinizdeki mevcut rolünüzü açıkça ve kısaca tanımlamak için kendinizi 45 saniyeyle sınırlayın.

2. TANIDIĞINIZ KİŞİLERLE BAŞLAYINÇalıştığınız sektörde ve kendi alanınızda iletişim kurabileceğiniz arkadaşlarınıza, aynı üniversitede okuduğunuz kişilere ve eski meslektaşlarınıza yaklaşın. Bu şekilde yeni kişilerle tanışabilir, ortak arkadaşlarınız tarafından tanıtılmanın rahatlığını yaşarsınız.

3. KİŞİSEL GÜNDEMİNİZİ ARKA PLANA ALINUnutmayın ki başarılı iş profesyonelleri genellikle kendi tecrübeleri ve isteklerini paylaşmadan önce, genel gündemle ilgili tavsiyelerde bulunuyorlar. 

4. HERKESİ CEZBETMEYE ÇALIŞMAYIN: Bir etkinlikte veya toplantıda odada bulunan herkesi cezbetmeye çalışmayın. Bunun yerine birkaç önemli ve etkili kişiyle uyum kurmaya odaklanın ve uzun sohbetleri kıvılcımlamak için özenli sorular sorun.

5.İŞ AĞLARINIZI KORUYUN: Bir organizasyondan yeni kontaklarla ayrılmayı başardıysanız, 1-2 gün sonra e-posta veya Linkedin bağlantı isteğiyle onlarla irtibatta kalın.

 

05-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş