Arama sonuçları

Nitelikli eğitim her çocuğun hakkı

Nitelikli eğitim her çocuğun hakkı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) eğitimin önemine dikkat çekerek, "Nitelikli eğitim bazı çocukların değil, her çocuğun hakkı" açıklamasını yaptı. 21 yıldır imkânları kısıtlı çocuklara okul içi ve dışı zamanlarda eğitim desteği veren Türkiye Eğitim GönüllleriVakfı'nın Acıbadem Birimi’nde düzenlediği basın toplantısında TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu araştıran, sorgulayan çok yönlü çocuklar için nitelikli eğitim desteği amacıyla çalıştıklarını söyledi. 

İmkânları kısıtlı çocukların "kader" diye adlandırdıkları hayatlarını umutlu bir geleceğe çevirmek için çalıştıklarını belirten Solakoğlu; 21 yılda 2.5 milyona yakın çocuğu eğitim desteği verildiğini anlattı. Çağımızda eğitimin ülkelerin kaderini belirleyen en önemli alan olduğunu belirten SolakoğluTEGV’in eğitim alanında en yaygın ve etkin çalışan sivil toplum kuruluşu olduğunu hatırlattı. 

TEGV Eğitim Programları Müdürü Yaprak Sarıışık TEGV’in çocukların bilgiyi değil, öğrenmeyi öğrendikleri bir dünya yaratmaya çalıştıklarını söyledi. Sarıışık Türkiye'deki 15 yaşındaki çocukların yarısının en temel matematik becerilerine sahip olmadığını belirtti. TEGV’in çocuk dostu mekânlar yaratarak; aktif öğrenmeyi merkeze koyduğunu söyleyen Sarıışıkvakfın yılda 150 bin çocuğa eğitim desteği verdiğini dile getirdi. Sarıışık vakfın amacının, kendi yeteneklerini keşfeden, sosyal becerileri yüksek çocuklar yetiştirilmesine katkıda bulunmak olduğunu ifade etti.

TEGV Yönetim Kurulu Üyesi Nesteren Davutoğlu da TEGV’in “Hiç Bana Sordunuz Mu?” kampanya filmine değinerek, TEGV’de eğitim desteği alan çocukların eğitimsizlik nedeniyle zorluk yaşayan yaşıtlarını canlandırdıklarını söyledi. 

TEGV’in iki nesil yetiştirmiş, üçüncü nesli büyüten bir vakıf olduğunu belirten Davutoğlu; “Bu yüzden eski çocuklarımız gönüllü, eski gönülllerimiz yönetici olabiliyor. Çocuklarımız, bir gün kendi çocuklarını elinden tutup getirdiğine göre, bu yolda devam etmek için çok sebebimiz var” dedi.

16-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin