Arama sonuçları

Nota değil aktivitelerine bakıyoruz

Nota değil aktivitelerine bakıyoruz

Gençlere sadece akademik başarıya odaklanmamaları gerektiğini söyleyenlerden biri de Boyner Büyük Mağazacılık Aޞ CEO’su Deran Taşkıran. Kişisel yetkinliklerin akademik başarıdan daha fazla dikkate alındığını anlatan Taşkıran'ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle: 

ADAYLARIN MEZUN OLDUОU ÜNİVERSİTE ÖNEMLİ Mİ? 

Boyner Büyük Mağazacılık Aޞ olarak bizim için işe alımda önemli olan Boyner Grup’un cesur, yaratıcı, müşteri mutluluğunu esas alan, tutkulu, sürekli öğrenen, sorumluluk sahibi, büyük bir ailenin parçası olmaya hazır olmak üzere 7 temel değerine sahip ve perakendeciliği bir kariyer olan gören çalışma arkadaşları edinmektir. Belirli okullardan mezun olmak bir önkoşul değildir.

Adaylarımızda akademik başarıdan çok kişisel yetkinlikler ve işe olan inancı ön planda tutulmaktadır. Kapımız tüm adaylara sonuna kadar açık. Fırsat eşitliği en temel ilkelerimizden biri, yani işe alımda herkese eşit şans veriyoruz. Staj başvurusu yapan öğrenciler ve yeni mezunlarda da artık not ortalamalarına pek bakmıyoruz. Öğrencinin transkriptindeki notlarına bakmak yerine, üniversitede ilgi gösterdiği ders dışı aktiviteler daha fazla ön plana çıkıyor.

YABANCI DİL OLMAZSA OLMAZ BİR KOޞUL MUDUR?

Boyner Büyük Mağazacılık’ta Merkez Ofiste’ki belirli pozisyonlar için yabancı dil kriteri aranır. Yabancı dil veya başka özel beceriler aranan pozisyonun görev tanımına ve iş kapsamına göre insan kaynakları birimimiz tarafından belirlenmektedir. Ancak İngilizce bilmek sadece merkez pozisyonları için değil mağazalarımız için de çok önem kazandı. Adaylar okul yıllarında dil eğitimini mutlaka ele almalılar. Gücümüze güç katacak, parlak genç zihinlere ihtiyacımız var. 

ADAYLARIN STAJ YAPMASINI NE KADAR ÖNEMSİYORSUNUZ?

Perakende ve mağazacılık dinamik, çok renkli bir dünya. Müşteriyle bire bir temas eden, günlük hayatla iç içe olan bir sektör. Hem okuluna devam ederken iş deneyimi kazanmak isteyen öğrenciler, hem de kariyerlerinin henüz başında olan yeni mezunlar için tam bir hayat okulu. Bu yüzden Boyner Büyük Mağazacılık'ta, hem mağazalarımızda hem de merkezde lise ve üniversite öğrencilerinin staj yapmalarını çok önemsiyoruz. Öğrencilerin sosyal yetkinliklerini geliştirecek, iş dünyasına giriş öncesinde deneyim kazandıracak üniversite klüp etkinlikleri, sosyal sorumluluk projelerine katılımları ve benzeri gönüllü çalışmaları tabii ki çok büyük önem taşıyor. Sorumluluk almaları, farklı organizasyon yapılarını görmeleri, teorik bilgilerini pratik ile buluşturmaları onlara büyük fayda sağlayacaktır.  

ZORUNLU STAJ DIޞINDA YAPILAN GÖNÜLLÜ STAJLARI ÖNEMSİYOR MUSUNUZ? 

İş ve staj başvurularında adayın kendini geliştirmeye ne kadar hevesli olduğu ve kendine ne kadar yatırım yaptığı tabii ki büyük fark yaratıyor. Her deneyim bir katma değer sağlıyor. Her staj deneyiminde bir şeyler öğreniyor, kendilerini daha fazla geliştiriyorlar. Bunlar bizim için çok değerli. Ancak belirttiğim gibi bizim mutlaka deneyim sahibi olması gibi bir ön koşulumuz yok. Perakende sektörünün dinamik ve renkli dünyasını görmeye hevesli, öğrenmeye istekli tüm genç arkadaşlarımıza kapımız açık. 

ADAYIN CV'SİNDE NELERE DİKKAT EDİLİYOR?

Çok beğendiğim bir benzetme var; “CV’ler boş bir kanvastır.” Okuduğu üniversite, mezun olduğu bölüm ve aldığı derece dışında doldurulacak koskocaman bir alan var. Üniversite yıllarını aktif şekilde değerlendirmiş adaylar arıyoruz. Öğrenci kulüplerinde görevler almış mı, hangi seminerlere ilgi göstermiş, STK’larda gönüllülük yapmış mı, yurtdışında Erasmus gibi değişim programlarına katılmış mı? Öğrenciler ve yeni mezunlar CV’lerine mutlaka tüm bu ders dışı aktivitelerini yazmalılar.​

SOSYAL MEDYA HESAPLARI DİKKATE ALINIYOR MU?

Günümüzde sosyal medyanın ve teknolojinin yeri tartışılmayacak kadar büyük. Biz de Boyner Büyük Mağazacılık olarak online kanallardaki satış, müşteri ilişkileri ve pazarlama fonksiyonlarımıza oldukça büyük önem veriyor ve geliştiriyoruz. Gençlerin sosyal medya ve online dünya ile aktif olarak ilgileniyor olması, araştırması ve yeni trendleri takip etmesi onlar için tabii ki büyük önem taşıyor. Geleceğin trendlerini ve eğilimlerini takip eden, yaratıcı ve yenilikçi genç beyinlere ihtiyacımız var.

SİZ NASIL BİR GENÇLE ÇALIޞMAYI İSTERSİNİZ VE GENÇLERE TAVSİYENİZ NEDİR?

İşimizin temposuna uyum sağlayacak, verilen görevlere dört elle sarılacak sorumlulukta, çoklu iş becerisine sahip, çok yönlü adaylar arıyoruz. Gücümüze güç katacak, parlak genç zihinlere ihtiyacımız var. Tabii ki grubumuzun değerlerini taşıyan ve yaşatacak olan ekip arkadaşları ile çalışmayı arzuluyoruz. Bu anlamda gençlere kendilerini geliştirebilecekleri tüm fırsatları değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. 

*Bu röportajın kısaltılmış hali Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan tarafından hazırlanan “CEO’lardan İş Bulma Rehberi” başlıklı dizi yazıda da kullanılmış ve izin alınarak bu blogda da yayımlanmıştır

Fotoğraf kaynak: Boyner Büyük Mağazacılık A.ޞ.

02-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş