Arama sonuçları

Nüfusları hızla artıyor: 2.5 milyona ulaştılar

Nüfusları hızla artıyor: 2.5 milyona ulaştılar

Nüfusları hızla artıyor: 2.5 milyona ulaştılar. Dünyada robot nüfusu hızla artıyor. 2015 yılında dünya robot nüfusu 1.5 milyon iken, 2019’da bu rakam yüzde 12 artarak 2.5 milyona ulaştı.

Robotlarla birlikte gelecek kimi kez endişeye kimi kez de umuda neden olur. Ancak endişeli kesim sayılarının insan nüfusunu geçebileceğini ve gelecekte bir tehdit oluşturacaklarını dile getirir.

Peki endişelenildiği kadar robot nüfusu artıyor mu?

Bu soruya yanıtı Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Işıl Bozma veriyor.

NÜFUSLARI HIZLA ARTIYOR: 2.5 MİLYONA ULAŞTILAR

Bozma, 2015 yılında dünya robot nüfusu 1.5 milyon iken, 2019’da bu rakam yüzde 12 artarak 2.5 milyona ulaştığını söylüyor.

Boğaziçi Üniversitesi Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu’nun düzenlediği Robotik konulu toplantıda, bu alanda dünya çapında yapılan çalışmalar tartışıldı. Boğaziçi Üniversitesi Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu’nun Başkan Yardımcısı Sertaç Yerlikaya Boğaziçi Üniversitesi’nin endüstri ile ilişkileri bağlamında özellikle KOBİ’lerin dijital dönüşümüne yönelik sağladığı katkılardan ve projelerden söz etti.

Yerlikaya, Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmete girecek olan Boğaziçi Üniversitesi’nin yeni teknoparkı BUDOTEK bünyesinde Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu olarak yer alacaklarını, BUDOTEK’e katılan KOBİ’lere yönelik dijital dönüşüm yol haritası hazırladıklarını ve pilot çalışmalara dört şirket ile başladıklarını ekledi.

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Işıl Bozma ise toplantıda "Dünyada ve Türkiye'de Robotik Alanında Yapılan Çalışmalarda Son Durum" üzerine bilgi verdi.

ASYA ÜLKELERİ BAŞI ÇEKİYOR

2015 yılı itibariyle dünya robot nüfusunun 1.5 milyon olduğunu, 2019’da bu rakamın yüzde 12 artarak 2,5 milyona ulaştığını belirterek bu alanda başı Asya ülkelerinin çektiğini kaydetti. Bozma, robotik alanda gelişmişliğin önemli göstergelerinden birinin ‘’10 bin kişiye düşen robot sayısı’’ olduğu belirtti. Bozma, Türkiye’de bu rakamın 18 olduğunu, Asya genelinde ise 550 olduğunu belirtti.

TÜRKİYE’DE 8 BİN ROBOT VAR

Türkiye’de toplam 8 bin robotun endüstriyel alanda kullanıldığını aktaran Prof. Bozma önümüzdeki 10-15 yıl içinde robotların üretimden ev hayatına, tarımdan güvenliğe hayatımızın bir parçası olacağını vurguladı. Bozma, insanla birlikte etkileşime giren ve insana yardımcı olan robotların hayatımızda daha fazla olacağına dikkat çekti.

HANGİ ROBOTLAR DAHA ÇOK KULLANILIYOR?

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Evren Samur ise "Güncel Yumuşak Robot Uygulamaları" başlığı altında günümüzde silikon, plastik, kumaş, lastik gibi malzemelerin kullanıldığı yumuşak robotların daha fazla kullanılmaya başlandığını belirtti. Endüstriyel robotların çok ağır ve sınırlı kullanım alanına sahip olduğunu vurgulayan Samur son yıllarda malzeme alanındaki gelişmelere bağlı olarak sağlık, arama kurtarma gibi alanlarda yumuşak robotların yaygınlaştığını ekledi. Samur ayrıca H2020 projesi kapsamında gıda endüstrisinde kullanılacak bir yumuşak robot projesi üzerine çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

İNSANLARLA BİRLİKTE ÇALIŞACAKLAR

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Emre Uğur ise "Esnek Üretim ve Akıllı Manüplasyon Robotları" başlıklı sunumunda robotların artık belli işlerde ve alanlarda insanlarla birlikte çalışabilecek biçimde tasarlandığını belirtti. Uğur, yarattığı etkileri hayal ederek hareketlerini anlamlandıran robotlar üzerine sürdürdükleri Imagine projesi başta olmak üzere üniversite bünyesinde yaptıkları çalışmalardan örnekler verdi. Toplantının ‘’Robotik ürünler’’ başlığında ise Tolga Cankurt (HKTM), Dr. Ali Ufuk Peker (Adastec) ve Sinan Kuşdoğan (SK Robotik) endüstri tarafındaki uygulamaları anlattı.

 

13-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş