Arama sonuçları

Nüfusun 9 milyonu her yıl sınavda

Nüfusun 9 milyonu her yıl sınavda

Nüfusun 9 milyonu her yıl sınavda. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bu yıl ÖSYM’nin düzenlediği sınavlara girenlerin sayısının 9 milyonu bulacağını açıkladı. Bu adayların ise 2 milyondan fazlası üniversite sınavlarına giriyor.

NÜFUSUN 9 MİLYONU HER YIL SINAVDA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ve üniversitelerin 2018 yılı bütçeleri görüşüldü. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz da Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, ÖSYM ile üniversitelerin 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu tasarıları ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu tasarıları ve bakanlık faaliyetleriyle hedefleri hakkında bilgi verdi.

ÖSYM BU YIL 40 SINAV YAPACAK

Bu bilgiler arasında ise ÖSYM’nin düzenlediği sınavlara yılda kaç adayın girdiği de ortaya çıktı. İşte Yılmaz’ın ÖSYM ile ilgili açıklamaları:

“ÖSYM’nin 10 bin 469 başvuru merkezinden başvurular alınıp, 176 sınav koordinatörlükleri ile çok sayıda sınav yapılıyor. 2017 sonu itibarıyla merkezin yaptığı 40 sınava giren aday sayısı 9 milyonu bulacak. Ankara'da yeni hizmete açılan Esenboğa e-Sınav Merkezi'nin, aynı anda 5 bin adayın elektronik sınava girebildiği, dünyanın en büyük elektronik sınav merkezi. Bu  merkezde yapılan elektronik sınavlara ALES ve EDUS sınavı da eklendi. Kamu kurumlarından gelen talepler doğrultusunda 2018 yılından itibaren halen yazılı ortamda yapılan bazı sınavların da elektronik sınav olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor.”

08-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş