Arama sonuçları

'O öğrencileri angarya gibi gördüler'

'O öğrencileri angarya gibi gördüler'

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, KHK ile kapatılan 14 üniversitedeki 65 bine yakın öğrencinin, YÖK tarafından yeni okullara başarıyla yerleştirildiğini belirterek, "Ancak bazı okullardaki idareciler, bu öğrencileri angarya olarak görüyor. Üniversiteler bu tutumlarından vazgeçmeli" dedi.

İrgil, "KHK ile kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin durumuna" ilişkin açıklamalarda bulundu.

KHK ile kapatılan 14 üniversitedeki 65 bine yakın öğrencinin, YÖK tarafından yeni okullara başarıyla yerleştirildiğini ifade eden İrgil, ancak bazı okullardaki idarecilerin, bu öğrencileri angarya olarak gördüğünü savundu.

Bu kişilere yeni okullarında bazı idareciler, eğitimciler ve öğrenciler tarafından ayrımcılık yapıldığını öne süren İrgil, "Bu öğrencilerin, okulların kapanmasında hiçbir rolü yokken, bu çocukların hiç suçu yokken onları angarya olarak kabul etmek büyük haksızlık." dedi.

İrgil, üniversitelere bu tutumlarından vazgeçmeleri çağrısında bulundu.

CHP olarak ücretsiz eğitim hakkı için Anayasa Mahkemesine başvurduklarını belirten İrgil, şunları kaydetti:

"Bu çocuklardan kendi puanlarıyla üniversitelere yerleştirilenlerin, 20-30 bin TL ücret ödemek zorunda bırakılmaları doğru değildir. Aynı kampüste ve sıralarda okuyan iki çocuktan biri ücretsiz eğitimine devam ederken, devletin kapatarak mağdur ettiği ve eğitimine devam için devletin gösterdiği okula yerleşen çocuk ücret ödüyor. Bu, eğitimdeki eşitlik ilkesini ihlal etmektedir. Bu nedenle bu konuyu Anayasa Mahkemesine götürdük."

21-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş