Arama sonuçları

Obeziteye koşar adım: İlkokulda yüzde 25, ortaokulda yüzde 30 arttı

Obeziteye koşar adım: İlkokulda yüzde 25, ortaokulda yüzde 30 arttı

Obeziteye koşar adım: İlkokulda yüzde 25, ortaokulda yüzde 30 arttı. Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, Türkiye'de obezite oranının ilkokullarda yüzde 25, ortaokullarda yüzde 30'lara yaklaştığını söyledi. Meşe, şöyle dedi: "Çocukluk çağındaki obezite, diyabete, hipertansiyona, kalp hastalıklarına erken yaşta yakalanmaya sebep oluyor. Bunlar da erken yaşta ölümleri getiriyor. Biz genç yaşta ölümler olmasın istiyoruz."

"Beslenme Dostu Okullar sertifikalarını aldı. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), obezite ile mücadele amacıyla "Beslenme Dostu Okullar Programı" yürütüyor. Program kapsamında başarı gösteren okullara Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde düzenlenen törenle "Beslenme Dostu Okul Sertifikası" verildi.

OBEZİTEYE KOŞAR ADIM: İLKOKULDA YÜZDE 25, ORTAOKULDA YÜZDE 30 ARTTI

Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe programın amacının okullarda sağlıklı beslenme çevrelerinin oluşturulması ve bu konuda farkındalığın yaratılması olduğunu belirtti. Meşe, "Yapılan çalışmalarda, beslenme dostu okullarda eğitim alan çocukların gelecek hayatlarında da sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandığını görüyoruz" dedi.  

BESLENME DOSTU OKULLAR SERTİFİKALARINI ALDI

 

Okullarda obezite ile mücadelede yeterli ve dengeli beslenme ile düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması amacıyla düzenlenen program kapsamında 163 okul müdürüne sertifika takdim edildi. 

SAĞLIKLI BESLENME, SAĞLIKLI YAŞAM

Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, törende yaptığı konuşmada, diyabet, hipertansiyon, kronik kalp ve akciğer hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin, bulaşıcı durumdakilere göre çok daha fazla olduğunu vurguladı.

Bu hastalıkların önemli sebepleri arasında obezite, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite eksikliği ile tütün ve alkol kullanımının gösterilebileceğini belirten Meşe, obezitenin Türkiye'de ve dünyada giderek arttığını söyledi.

ERGENLİK DÖNEMİNE DİKKAT

Meşe, son 40 yılda çocuk yaş grubunda ve ergenlerde sağlıksız beslenme nedeniyle obezitenin 10 kattan fazla arttığına dikkati çekti. Meşe, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 5-19 yaş çocuk ve ergenlerin 340 milyondan fazlasının aşırı kilolu ya da obez olduğunu ifade etti.

Meşe, toplumun geleceği olan çocukların sağlığının korunmasının önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Okul çağı dönemi fizyolojik, psikolojik ve sosyal gelişimin hızlı olduğu, yaşam boyu devam edecek davranışların büyük ölçüde oluştuğu, çocukların alışkanlık kazanmaya en uygun olduğu dönemlerdir. Bu yaşta kazanılan alışkanlıklar ömür boyu devam etmektedir. Çocuk ve gençlere, sağlıklı beslenme ve yaşam biçimi alışkanlığı kazandırılması, sağlıklı yaşam bilincinin yerleştirilmesi ve yetişkinlik dönemi hastalıklarının önlenmesi için bu dönemlerde atılacak adımlar çok önemlidir."

SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANIRSA

 

Meşe, "Beslenme Dostu Okul Programı"na gönüllü katılan okulların "sağlıklı beslenmeye yönelik eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi", "obeziteye yönelik sağlık hizmetlerinin sunumu", "sağlıklı beslenmeyi destekleyici koşulların oluşturulması" gibi farklı kriterlerdeki değerlendirmeler sonucunda sertifika almaya hak kazandıklarını dile getirdi.

Meşe, programa katılan okulların sayısının artmasının önemine işaret ederek, şöyle dedi:

"Programın amacı, okullarda sağlıklı beslenme çevrelerinin oluşturulması, bu konuda farkındalığın yaratılmasıdır. Yapılan çalışmalarda, beslenme dostu okullarda eğitim alan çocukların gelecek hayatlarında da sağlıklı beslenme alışkanlığının daha iyi yerleştiğini görüyoruz." dedi.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar da 2018-2019 eğitim öğretim yılında programa başvuran okulların sayısının bir önceki yıla göre 3 kat arttığını belirtti.

 

28-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş