Arama sonuçları

ODTÜ Bileşenleri: Bu kıyımlara derhal son verilmeli

ODTÜ Bileşenleri: Bu kıyımlara derhal son verilmeli

Aralarında ünlü akademisyenler ile barış bildirisine imza atanların da yer aldığı KHK ile üniversitelerden atılan akademisyenlerle ilgili tartışmalar sürüyor. ODTÜ Bileşenleri akademisyenlerin insan hakkı ihlalleriyle karşı karşıya bırakıldığını ifade eden bir açıklama yayımladı.

Geçtiğimiz 7 Şubat'ta Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında yayımlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile üniversitelerden 330 akademisyen atıldı. Bu akademisyenlerin 115'i ise Barış Bildirisi'ni imzalayan akademisyenler oldu.  

ODTÜ Bileşenleri tarafından yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

TÜRKİYE AKADEMİSİ TARİHİN EN BÜYÜK KIYIMLARINDAN BİRİNİ YAŞAMAKTADIR: Türkiye akademisi tarihinin en büyük kıyımlarından birini yaşamaktadır. Olağanüstü hal ilanından bu yana yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle, yüzlerce değerli bilim insanı sorgusuz sualsiz üniversitelerinden ve öğrencilerinden kopartılmış, ülkemizin nice zorluklarla bugünlere getirilen köklü yüksek öğretim kurumları yerle bir edilmiştir. Bu süreçte çeşitli üniversitelerde görev yapan pek çok ODTÜ mezunu ve öğrencisi de işlerini kaybetmiştir. 

ŞİDDETLE SUSTURULMAK İSTENMEKTEDİR: Meslektaşlarına kefil olan akademisyenlerin, hocalarını sevgiyle sahiplenen öğrencilerin ve mezunların bu uygulamalara karşı çığlıkları duyulmamakta, şiddetle susturulmak istenmektedir. Son yayınlanan kanun hükmünde kararnameler, yaşananların keyfiliğini ve haksızlığını öylesine gözler önüne sermiştir ki, rektörler ve dekanlar sorumluluğu hükümete, YÖK ise üniversitelere atmaya çalışmaktadır.

GENÇLERİMİZİN GELECEK BEKLENTİLERİNİ YOK ETMEKTEDİR: Bu karmaşa içinde ülkemizin geleceği karartılmakta, toplumsal gelişme için yaşamsal öneme sahip bilimsel bilgi üretimi ve nitelikli insan gücü yetiştirilmesi süreçleri onulmaz yaralar almaktadır. Meslektaşlarımızı, hocalarımızı insan hakkı ihlalleriyle karşı karşıya bırakan bu süreç, ülkemizin köklü akademik birikimini ve gençlerimizin gelecek beklentilerini de yok etmektedir.

BU KIYIMLARA DERHAL SON VERİLMELİ: Kamu vicdanını derinden yaralayan bu kıyımlara derhal son verilmelidir. Yaşanan mağduriyetleri hızla telafi edecek idari düzenlemeler en kısa süre içinde yapılmalı; buna neden olan sorumlular istifa etmeli ve hesap vermelidir. Akademisyenliğin gerektirdiği kamusal sorumluluğu taşıyan ve bu nedenle bedel ödemek zorunda bırakılan meslektaşlarımızın, hocalarımızın yanındayız; onurlu mücadelelerine destek veriyoruz. / ODTÜ Bileşenleri  

15-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş