Arama sonuçları

ODTÜ mezuniyetinde rektöre protesto

ODTÜ mezuniyetinde rektöre protesto

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin -ODTÜ- 2016 - 2017 mezuniyet törenine öğrencilerin Rektör Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’ü protestosu damgasını vurdu. Velilerin de destek verdiği protesto ile Kök’ün konuşması sırasında sırtlarını dönen öğrenciler, “Ne sermayenin, ne rektörün, ODTÜ Bizimdir” pankartı açtı.  

Cumhuriyet’in haberine göre ODTÜ’de Devrim Stadyumu’nda gerçekleşen 2016-2017 mezuniyet töreninde öğrenciler Rektör Prof. Dr. Kök’ü protesto etti. Öğretim üyelerinin oylamasında birinci seçilememesine karşın ODTÜ tarihinde bir ilk olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından atanan Kök, mezunlara seslendiği sırada öğrencilerin arkalarını dönerek gerçekleştirdiği protesto ile karşılaştı. Yeni mezunların protestolarına tribünlerden bulunan velilerin bir kısmı sırtlarını dönerek, bir kısmı da ıslıklar ve alkışlarla destek verdi.

Öğrenciler, tepkilerini ayrıca “Ne sermayenin, ne rektörün, ODTÜ Bizimdir” pankartı ile dile getirdi. Öğrencilerin konuşma sırasındaki protestolarını bir süre sonlandırmalarını bekleyen rektör Kök, “Bu sizin demokratik hakkınız” diyerek selamlaması dikkat çekti. Öğrencilerin mezuniyet alanına gelişlerinde taşıdıkları pankartlarda da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı Adalet Yürüyüşü teması vardı. Öğrencilerin, 18. günü tamamlanan yürüyüşe destek vererek yazdıkları “Herkese selam, ‘Adalet’e hasret” ve “Adalet kullanım kotanız dolmuştur” pankartları dikkat çekti.

‘ÖĞRENCİLERİNİN MEZUNİYETİNİ GÖREMEDİLER’

ODTÜ mezunları KHK ile ihraçlarının ardından “işimi geri istiyorum” diyerek eyleme başlayan ve tutuklu bulundukları cezaevinde açlık grevinin 116. gününü geride bırakan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’yı da unutmadı. Öğrenciler, “Nuriye ve Semih hocam öğrencilerinin mezuniyetini bu sene göremiyorlar!”, “Selam olsun ruhunu açlıkla doyuranlara. Nuriye ve Semih’e özgürlük”, “Bilim itaatsiz olana ihtiyaç duyar”, “Ölüm orucunun iftarı olmaz”, “Ses olan, ışık olan, korkuluk olan, isyan eden yok mu? Nuriye ve Semih 116. gün, Esra Özakça 41. gün, İsmail Erdoğan 39. gün” pankartları ile tutuklu eğitimcilere destek verdi. Öğrenciler, 24’üncü yıl dönümü, mezuniyet tarihine denk gelen Madımak katliamı da unutulmadı.

‘PADİŞAHA SELAM SÖYLE’

Öğrencilerin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerinin yer aldığı pankartlarda, “Ben bu okula Cumhuriyet varken girdim”, “Zamanın padişahına bizden selam söyle. Bütün başkanlara hayır”, “Mühürsüz diplomalar da sayılıyor mu hocam”, “OHAL gibiydi. Bu dönem bitecek dedikçe uzadı”, “Damat olmaya puanımız yetmedi, mühendis olduk” ifadeleri yer aldı.

3 BİN YENİ MEZUN

Bu yıl 2312 öğrenci ön lisans ve lisans, 311 öğrenci yüksek lisans ve 129 öğrenci doktora diploması almaya hak kazandı.

03-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş