Arama sonuçları

ODTÜ mezununa ‘bağış’ için gidecek

ODTÜ mezununa ‘bağış’ için gidecek

ODTÜ mezununa ‘bağış’ için gidecek. Başta Harvard, Stanford, MIT gibi ABD üniversiteleri, hem mezunlarından hem de çeşitli kurumlardan her yıl milyar dolarları bulan bağışlar alıyor. Bu bağışlar üniversitelerin araştırma dahil yeni projelere başlamasının, öğrenciler için burs havuzları oluşturmasının, yeni akademisyenler transfer etmesinin, yeni laboratuvarlar, yeni yurtlar yapmalarının önünü açıyor.

Gazete Habertürk yazarı Pervin Kaplan bugünkü yazısında ABD ve Türk üniversiteleri arasındaki bağış kampanyalarını anlatıyor. İşte Kaplan’ın yazısı.

ODTÜ MEZUNUNA ‘BAĞIŞ’ İÇİN GİDECEK

Özellikle ABD’de “bağış sistemi” yerleşik bir gelenek. Üniversiteler her yılın sonunda bağışların sonuç ve hedeflerini açıklar. 2017 yılında Harvard Üniversitesi 1.2 milyar dolarlık bağışla bu listenin en başında yer aldı. 2017 yılının ilk 6 ayında 1 milyar doları aşkın bağış alan Boston Üniversitesi’nin 2019 yılı hedefi 1.5 milyar dolara yükseldi. MIT, 77 milyon dolarlık bağış hedefi koydu.

TÜRKİYE’DE SADAKA GİBİ ALGILANIYOR

Sıklıkla “yardım” duygusunun vurgulandığı Türkiye’de ise bağış nedense “sadaka” olarak algılanıyor.

Türkiye’de ilk kez kapsamlı bağış kampanyasını İTÜ ve dönemin Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer başlattı. İTÜ mezunu 9’uncu Cumhurbaşkanı Demirel destek verince bağış kampanyası mezunlar arasında yayıldı. Ama gelenekselleşemedi.

BU KEZ ODTÜ BAĞIŞ KAMPANYASI BAŞLATIYOR

Bu kez mezununa gidecek üniversite ODTÜ olacak.

Geçtiğimiz günlerde ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ile buluştuk. Sohbetimizde “bağış” konusu gündeme geldi. 140 ülkede 130 binin üzerinde mezunları olduğunu, dünyanın sayılı şirketlerinde çalıştıklarını anlatan Kök, “Bağımızı hiç koparmıyoruz. En büyük övünç kaynağımız mezunlarımız” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ AY KAMPANYA BAŞLIYOR

Mezun dernekleri aracılığıyla ihtiyaç duyan öğrencilere mezunların burs sağladığını vurgulayan Kök, bu kez tıpkı ABD üniversitelerinde olduğu gibi “bağış” kampanyası hazırladıklarını ve önümüzdeki ay bu kampanyanın duyurusunun yapılacağını söyledi.

Kök, “Mezunlarımızı ziyarete başladık. Proje bazlı gidiyoruz. Örneğin kütüphane, derslik, kafeterya yapımı gibi projeleri mezunlarımıza sunmaya başladık. Şu ana kadar 23 milyon TL değerindeki bu projeleri mezunlarımız destekleme kararı aldı. Hedefimiz ise 50 milyon TL’ye ulaşmak” diyor.

ODTÜ’nün ilk kez mezunlarına giderek yaşama geçireceği bağış kampanyasının sadece mezunlarla sınırlı kalması hedeflenmiyor. Ancak bağış kampanyalarının başarılı olabilmesinin yolu da bunun ülkenin geleceğine yatırım olduğu anlayışının topluma yerleşebilmesinden geçiyor.

 

24-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş