Arama sonuçları

ODTÜ Rektörü’ne seslendi: Öğrencilerinizi dinleyin, benden ve senden daha iyi dünyayı sorguluyorlar

ODTÜ Rektörü’ne seslendi: Öğrencilerinizi dinleyin, benden ve senden daha iyi dünyayı sorguluyorlar

ODTÜ Rektörü’ne seslendi: Öğrencilerinizi dinleyin, benden ve senden daha iyi dünyayı sorguluyorlar. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ODTÜ arazisine yurt yapılması ve ağaçların kesilmesine itiraz eden öğrencilere destek verdi. Kılıçdaroğlu ODTÜ Rektörü'ne şöyle seslendi: "Öğrencilerinizi dinleyin, nitelikli öğrencilerdir, benden ve senden daha iyi dünyayı sorgulayan çocuklarımızdır. ODTÜ'nün başarılı akademik dünyası vardır. Bu başarıyı şiddetle gölgelememeli, kurumsal başarıyı sürdürebilmelidir."

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ODTÜ öğrencilerine destek verdi. ODTÜ'de yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Kılıçdaroğlu, ülkeyi büyüten, saygınlık kazandıran kurumların başında üniversitelerin geldiğini söyledi. 

ODTÜ REKTÖRÜ’NE SESLENDİ: ÖĞRENCİLERİNİZİ DİNLEYİN, BENDEN VE SENDEN DAHA İYİ DÜNYAYI SORGULUYORLAR

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu gerçeği AK Parti'li, MHP'li kardeşlerim biliyor mu? Bütün İslam dünyasındaki üniversite sayısı ABD'dekinden daha azdır. Niçin üniversite kurulmuyor? Üniversite kurmak, bir toplumu aydınlık geleceğe taşımak, daha sağlıklı düşünen, hayatı sorgulayan insanlar yetiştirmek, insanların daha nitelikli, kaliteli sorular sormasını sağlamaktır. ODTÜ gözbebeği üniversitelerden biri. Hepimiz gençliğimizi yaşadık. Delikanlılık farklıdır. Onlara hoşgörülü davranmak, taleplerini dinlemek lazım. Bu çocuklar, üniversiteye 500-600 kişilik yurt yapılmasını istiyor. Ama 'Buraya bin 500 kişilik yurt yapıp, dışarıdan adam getireceğiz.' diyorlar. Üniversitenin ahengini bozacağı için kabul etmiyorlar. 'İlla yapacağız, üniversitenin ortasında yapacağız, ağaçları keseceğiz...' Gençler de buna itiraz ediyorlar. Birini dövdüler mi, cam çerçeve kırdılar mı? Hayır. 'Sen neden bunu istiyorsun' diye yine biber gazları, coplar. Bunlar doğru değil. Bunlar umudumuz, bizim çocuklarımız, geleceğimiz."

YAVAŞ’IN TEKLİFİNİ HATIRLATTI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, ODTÜ Rektörünü arayarak, "Yurda ihtiyacınız varsa yurt yapıp ODTÜ'ye bağışlayacağım." dediğini, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in de bu alana gittiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

"Kaçak yapı, izin alınmamış. Bilim kurulunda kaçak yapı olur mu? Onlar bizim evlatlarımız, onlar bizi geçecek, geçmek zorundadır yoksa Türkiye büyüyemez. Mansur Başkan'ın sesine kulak verin, eğer yurt istiyorsanız, öğrenciler nereye istiyorsa yurt yapacak, size verecek." dedi.

ÜNİVERSİTELER BİLGİ ÜRETİR

Kılıçdaroğlu, üniversitelerin bilgi üreten kurumlar olduğunu, burada şiddetin değil, uygarca tartışmanın olacağını söyledi.

Gençlerin heyecanlı olduğunu, daha çabuk tepki verdiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, bunu fakülte yöneticilerinin çok iyi bilmesi gerektiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, gençlere saygılı olmak, taleplerini dikkate almak, yanlış varsa oturup konuşmak gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"ODTÜ Rektörüne sesleniyorum; öğrencilerinizi dinleyin, nitelikli öğrencilerdir, benden ve senden daha iyi dünyayı sorgulayan çocuklarımızdır. ODTÜ'nün başarılı akademik dünyası vardır. Bu başarıyı şiddetle gölgelememeli, kurumsal başarıyı sürdürebilmelidir."

 

09-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş