Arama sonuçları

ODTÜ Silikon Vadisi’ni Adaya kuruyor

ODTÜ Silikon Vadisi’ni Adaya kuruyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 12 yıl önce iki ülke devletinin anlaşmasıyla KKTC'de Güzelyurt Kalkanlı'da Kuzey Kıbrıs Kampusu'nu (KKK) açtı. Bugün yüzde 20'si yabancı olmak üzere 3 bini aşkın öğrenci okuyor. Ada'da bugün 15 üniversitedeki öğrenci sayısı ise 93 binin üzerinde. "Eğitim Adası" olarak nitelendirilen KKTC'nin bundan sonraki hedefi ise "Teknoloji Vadisi" olmak. Bunun öncülüğünü ise ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu yapacak. 

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ile ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal'ın daveti ile Eğitim Editörümüz Pervin Kaplan ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi'nin (KALTEV) temel atma törenine katıldı. Vadi'nin öncelikli araştırma alanları bilişim, enerji, modern tarım ve güvenlik. İlk bölümü Eylül 2018'de, ikincisi Eylül 2019'da hizmete girecek. İlk sakinleri bir yıllık kira muafiyetini de kapsayan yatırım teşvikleri alacak. Vadi'de yapılacak tüm araştırmalar diğer üniversitelere de öğrencilerine de açık olacak. Vadi, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu arazisinde inşa edilecek. Ar-Ge kompleksi 15 bin 700 m2 kapalı alana sahip olacak. 

KIBRIS'IN İZOLASYONU VADİ İLE AŞILACAK 

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök,Türkiye Cumhuriyeti makamları ile yapılan görüşmelerin sonucu olarak projenin 46 milyon TL olan finansmanın sağlandığını ve KALTEV Yatırım Protokolü'nün Lefkoşa Büyükelçiliği ile imzalandığını anlattı. Prof. Kök, Teknoloji Vadisi ile ilgili şunları söyledi: 
''Kuzey Kıbrıs'ta politik durum ve siyasi izolasyonlar sebebiyle arzulanan düzeyde gelişmeyen teknolojiye dayalı üretim ekosisteminin yaratılmasında, ODTÜ'nün öncülük edebileceği fikri ile doğan Kalkanlı Teknoloji Vadisi, Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan 90 bini aşkın üniversite öğrencisi ve yüzlerce araştırmacıyı inovatif ve üretken bir yapılandırmada buluşturmak için önemli bir atılımdır. Vadi, güncel dünya sorunlarına odaklanan yenilikçi çalışmalara ev sahipliği yapacak. Amaç, teknolojik üretim gerçekleştiren firmalar ile Kuzey Kıbrıs'ın ve dünyanın sorunlarına çözüm getirmek için çalışan inovatif araştırmacıları bir araya getirmek." 

GELENLER GERİ DÖNMEYECEK 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampus Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal, dünyanın çeşitli ülkelerinden on binlerce gencin, eğitim almak ve araştırma yapmak için KKTC'ye geldiğini ancak değer yaratma olanağı bulamadan Ada'dan ayrıldığını söyledi. Baykal, "Kariyerlerini araştırma geliştirme alanında sürdüremeyeceklerini düşünen genç beyinlerimizde Ada'da kalmıyor ya da eğitimlerini yurtdışına tamamlıyor. Kuzey Kıbrıs'ta bilim ve teknoloji üretimi odaklı kalkınma devrimini tetiklemek üzere ilk kıvılcımı ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi'nin temelini atarak, çakıyoruz. Tıpkı ilham aldığımız zeytin ağacı gibi KALTEV de çekim merkezi olacak. Bilimsel üretimle izolasyonların üstesinden gelebileceğimizi biliyoruz." 

AMBARGOLARI BİLİMLE KALDIRACAĞIZ

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bilim ve teknolojinin sınır tanımadığını söyleyerek, "Böylesi projelerle ambargo dediğimiz her şeyi kaldırabiliriz. Burada geliştirilecek çok önemli bir yazılımın dünyanın başka bir yerinde kullanılmasını engelleyebilecek güç ne olabilir?" dedi. 

TÜBİTAK BURSLARI KKTC İÇİN DE AÇILACAK

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Berova da TÜBİTAK fonlarının KKTC'ye de açılması konusunda prensipte karar alındığını aktararak, "Türkiye'deki üniversitelerin TÜBİTAK fonlarını kullandığı şeklin aynısını KKTC'deki üniversitelerimiz de kullanmaya başlayacaktır" dedi. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst de "Gerek araştırma geliştirme yasası olsun, Vergi Usül Yasası içindeki bir takım bu alandaki değişiklikler olsun veya teknoloji geliştirme bölgeleri yasa tasarısı olsun, tümü Meclisten en kısa sürede geçirilecektir" diye konuştu. 

Kaynak: Habertürk

 

28-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş