Arama sonuçları

ODTÜ, yeni nesil programlara öğrenci alacak

ODTÜ, yeni nesil programlara öğrenci alacak

ODTÜ, yeni nesil programlara öğrenci alacak. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, nanoteknolojiden, biyomedikale, Ortadoğu araştırmalarından, siber güvenlik araştırmalarına kadar 115 farklı alanda lisansüstü eğitim imkanı sunduklarını söyledi. Kök, "Bu programlarımıza öğrenci seçimi için başvuruları 28 Aralık'a kadar alacağız" dedi. 

Kök, yüksek lisans programlarının iki yıllık tezli ve tezsiz ile ikinci öğretim tezsiz olmak üzere üç başlık altında verildiğine dikkati çekti. 

ODTÜ, YENİ NESİL PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALACAK

Rektör Kök, "Lisansüstü programlara uluslararası çapta bilimsel araştırma yapmak isteyenler ile yeni nesil endüstri kollarında kariyer hedefleyenleri bekliyoruz" dedi. 

3 BİLİM DALI TEK ÇATI ALTINDA

 

Kök, Fen Bilimleri Enstitüsü'ndeki yüksek lisans ve doktora programlarından birinin "biyomedikal mühendisliği" olduğunu belirtti.

Kök, bu bilim alanının dünya genelinde sağlık bilimleri, temel bilimler ve tıp olmak üzere 3 bilim alanını tek çatı altında topladığını söyledi. Kök, şöyle dedi:

"Bu bölümümüzün çalışmaları, üniversite hastaneleri, ODTÜ Teknokent ve ODTÜ Merkezi Laboratuvar iş birliğiyle yürütülüyor. Programlarımızda, geleneksel mühendislik deneyimlerinden yararlanarak biyoloji ve tıpta karşılaşılan problemlerin çözümü amaçlanıyor." dedi. 

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ NEDEN ÖNEMLİ?

Biyomedikal mühendisliğinde ortaya çıkacak buluş ve icatların, yeni nesil endüstrinin temellerini oluşturacağını vurgulayan Kök, şunları söyledi:

"Biyoalgılama, görüntüleme, biyoinformatik, hücre ve doku mühendisliği, doku tasarımı, biyoimalat, güdümlü ilaç teknolojileri, biyonanoteknoloji, robotik cerrahi ve uzaktan takip sistemleri gibi yeni endüstri dallarında çalışmak ya da bu alanda bilimsel araştırma yürütmek isteyen gençlerimizi bu bölümümüzde lisansüstü eğitime davet ediyoruz."  

NÖROBİLİM VE NÖROTEKNOLOJİ

Rektör Kök, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Hacettepe Üniversitesi Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü birlikteliğiyle ortak doktora programı olan "Nörobilim ve Nöroteknoloji" programına da başvuru aldıklarını bildirdi. 

DEPREM UZMANLARI YETİŞİYOR

Kök, ODTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü'nün diğer bir programının ise "Deprem Çalışmaları" olduğunu, bu bölümde sadece tezli yüksek lisans eğitimi verildiğini dile getirdi. 

Bu programda depremle ilgili disiplinlerarası çalışmaların yürütüldüğünü aktaran Kök, araştırma ve geliştirme programlarında görev alabilecek uzman ve araştırmacı olmak isteyenlerin bölümü tercih edebileceğini belirtti. 

Kök, Fen Bilimleri Enstitüsünde hem yüksek lisans hem de doktora düzeyinde "mikro ve nanoteknoloji" programlarının bulunduğunu anlattı. Kök, şöyle dedi:

"Mikro ve nanoteknoloji ile ilgili farklı sektörlerde, öncü endüstriyel kuruluşlarda veya araştırma enstitülerinde üst düzey araştırmacı veya yönetici olarak çalışacak bireyler yetiştiren programımız son yılların en rağbet gören bölümleri arasında bulunuyor."

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ PROGRAMLARI

Rektör Kök, Sosyal Bilimler Enstitüsünün yürüttüğü programlara ilişkin bilgi verirken, bunlardan biri olan "Avrasya Çalışmaları" programının disiplinler arası programlarda çalışacak uzmanlar yetiştirmeyi amaçladığı bilgisini verdi.

Kök, Türkiye'deki ilklerden biri olan "Ortadoğu Araştırmaları" programında farklı alt yapılardan gelmiş öğrencilere, Ortadoğu hakkında disiplinlerarası bir perspektif kazandırabilmenin amaçlandığını aktardı. 

ENFORMATİK ENSTİTÜSÜ PROGRAMLARI

Rektör Kök, Enformatik Enstitüsü programlarından söz ederken, "Tıp Bilişimi"nin halkın nitelikli sağlık uzmanlarına erişiminin sağlanması, maliyet ve hataların azaltılması gibi çeşitli alanlarda çözümler sunduğunu vurguladı. Kök, "Siber Güvenlik" programında ise bilgisayar sistemlerinin güvenliğine ilişkin üst düzey beceriler kazandırıldığını dile getirdi.  

Kök, Uygulamalı Matematik Enstitüsü tarafından "kriptografi" yüksek lisans ve doktora programı başvurularının da sürdüğünü belirtti. 

ORTAK DİPLOMA PROGRAMLARI DA VAR

ODTÜ'de verilen programlardan dördünün ortak diplomalı programlar olduğuna işaret eden Kök, bunları şöyle sıraladı:

Fen Bilimleri Enstitüsü'ndeki "Etkileşim için Tasarım" yüksek lisans programı Hollanda'nın en büyük teknik üniversitelerinden biri olan TU Delft Üniversitesi ile.

Nörobilim ve Nöroteknoloji"nın Hacettepe Üniversitesi ile.

"Sosyal Bilimler (Türk-Alman)" çift diploma programı Berlin'in en eski üniversitesi olan Humboldt Üniversitesi ile.

"İş Yaşamı Temelli Öğrenme" çift diploma programının Enformatik Enstitüsü bünyesinde Londra Middlesex Üniversitesi ile ortak yürütülüyor.

 

22-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş