Arama sonuçları

ODTÜ’ye yapılacak KYK yurdu için Yavaş teklifi

ODTÜ’ye yapılacak KYK yurdu için Yavaş teklifi

ODTÜ’ye yapılacak KYK yurdu için Yavaş teklifi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) yapılmak istenen ve bunun için de ağaçların kesileceği Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı öğrenciler geçtiğimiz 15 Mayıs’tan bu yana eylemde. Öğrenciler yurt yapılacak arazinin, üniversitenin söz hakkı olmayacak şekilde devredilmesine ve kampus ekosisteminin zarar görecek olmasına itiraz ediyor. Yaklaşık 2 aydır da inşaat alanına kurdukları çadırlarda nöbet tutuyor. Öğrencilere akademisyenler de destek veriyor.

 

Bu sabah ise iş makineleri ODTÜ’ye girdi. Öğrenciler yurdun yapılacağı alandan tartaklanarak çıkarılırken, ağaç kesimi başladı. Öğrencilerin ağaçlar kesilirken gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

ODTÜ Rektörlüğünden yapılan açıklamada ise üniversite kampusu içine yapılacak KYK yurdunun kapasitenin dolmaması halinde bile ODTÜ öğrencisi dışında öğrenci alınmayacağı belirtildi.

Açıklamada, öğrenci yurdunun ODTÜ ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü arasında 21 Mayıs 2018'de imzalanan protokol kapsamında yapılacağı ifade edildi.

ODTÜ’YE YAPILACAK KYK YURDU İÇİN YAVAŞ TEKLİFİ

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"KYK yurdu için inşaatın yapılacağı bölgede kesilecek kavak ağacı yaklaşık 750 tanedir. Alınan yeni tedbirlerle alanın güney kesimindeki 4 bin metrekarelik arazi aynen korunacak olup bu bölümdeki yaklaşık 460 kavak ağacı kesilmeyecek. Bölgede kavak ağaçları dışında kalan toplam 40 ağaç ise korunacak. Bugüne kadar üniversitemizde yaklaşık 45 bin nitelikli kavak ağacı kesilerek satılmış ve üniversitemiz adına önemli bir gelir elde edilmiş olup ayrıca geçmişte çevre köy okullarında yakacak olarak kullanılmak üzere ücretsiz olarak devredilmiştir.

Bugün için üniversitemizin yurt ihtiyacı yaklaşık bin 750 kişilik. KYK yurdunun tamamlanması ile halen Ankara ilinde farklı KYK yurtlarında kalan 434 öğrencimiz de tercih etmeleri halinde kampüsümüzdeki bu yurtta kalabileceklerdir. KYK'nın yaptıracağı yeni yurdun sadece üniversitemiz öğrencilerinin barınma ihtiyacına yönelik olacağı ve yurdun kapasitesinin dolmaması halinde bile yurda ODTÜ öğrencisi dışında öğrenci yerleştirilmeyeceği protokolde yer almaktadır. Yurda öğrencilerin kabulü ise, mevcut uygulamada olduğu gibi öğrencilerimizin tercihleri doğrultusunda olacaktır.”

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI YAVAŞ NE DEDİ?

Akşam saatlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ODTÜ Rektörü Verşan Kök ile görüştü. Yavaş, sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin şunları yazdı: "Bugün ODTÜ’de yaşananlar üzerine rektör Sayın Mustafa Verşan Kök ile görüştük. Ankaralıları ve tüm kamuoyunu doğru bilgilendirecek ve sorunu çözüme kavuşturacak bir süreci karşılıklı uzlaşma ile sürdüreceğiz. Kamu vicdanını korumak için çabalarımız devam etmektedir."

Cumhuriyet’in haberine göre Yavaş ODTÜ yönetimine beklenmedik bir teklifte bulundu. Yavaş'ın "Siz bu ağaçlara kıymayın. İhtiyacınız olan her şeyi ben yapmaya hazırım. İstediğiniz yurdu yapıp, size hibe edebilirim" teklifinde bulundu. ODTÜ yönetiminin ise bu teklife henüz bir cevap vermediği belirtildi.

KAVAKLAR KESİLDİKTEN SONRA

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yapılan işlemlerin yasal olmadığını belirtti.Taşdelen'in yaptığı paylaşım şu şekilde:

“ODTÜ’de yurt yapılması istenilen alanda, Parselasyon yok, arsa şu anda kadastral parsel konumunda. Bu nedenle kazı izni ve inşaat ruhsatı yok. ODTÜ İmar Planı 12 no’lu plan notuna göre bu işlemleri yapmaya yetkili olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da bunlar alınmış değil.Bu tespitler üzerine denetim yapmaya giden belediyemiz görevlileri yani resmi kamu görevlileri rektörün talimatıyla kampüse sokulmuyor ve görev yapmaları engelleniyor. Arkadaşlarımız bilahare kampüse girebiliyor ve tespitlerini yapıyor. Bütün bu hukuksuzluklar kabul edilemez. Rektör’e tekrar hatırlatıyorum. Belediye memurunun görevini yapmasını engelleyemezsin. Ruhsat almadan kaçak inşaat yapamazsın. Bu nedenlerle, Belediyemiz görevini yaparak, ruhsatsız şantiye binaları hakkında bugün tarihli zabıt tutmuştur.”

 

08-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş