Arama sonuçları

Öğrenci için gelişimsel rehberlik neden önemli?

Öğrenci için gelişimsel rehberlik neden önemli?

Öğrenci için gelişimsel rehberlik neden önemli? Rehberlik her zaman önemi vurgulanan bir konu. Öğrencinin kişisel gelişiminin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü tarafından da düzenli olarak takip edilmesi ve doğru yönlendirilmesi oldukça önemli. Gelişimsel rehberlik yaklaşımı ise bir problem, uyumsuz bir davranış gerçekleşmeden önce gerekli tedbirleri almayı içeriyor.

2017-2018 öğretim yılında öğrencilerini alacak olan ide okulları uzmanları da gelişimsel rehberlik yaklaşımının neden önemli olduğunu şöyle anlatıyor:

ÖĞRENCİ İÇİN GELİŞİMSEL REHBERLİK

Gelişimsel rehberlik yaklaşımında sorun odaklı değil, süreç odaklı çalışarak tüm öğrencilere ulaşan bir yaklaşımla hareket ediliyor. Böylece, öğrencilerin uyumlu ve özgüvenli bireyler olarak yetişmesi hedefleniyor. Çocukların duygusal ve sosyal süreçleri desteklenerek, bilişsel performanslarının kendi içlerinde yukarıya taşınmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Öğrenciler, yaratıcı alandaki çalışmalarla farklılıklarını keşfedecekleri deneyimler ediniyor.

ÖĞRENCİNİN SAĞLIKLI GELİŞİMİ İÇİN

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü çocuğun kişisel gelişim sürecini desteklerken, onu aile ve öğretmenden bağımsız olarak ele alması mümkün değil. Bu süreçte, hem aileyle hem de öğrenmenle devamlı iletişim halinde olmalıdır. ide okulları’nda öğrencinin kişisel gelişimi anaokulundan başlayarak ilkokulun sonuna kadar aynı rehberlik öğretmeni tarafından birebir takip ediliyorve aileye geri bildirimde bulunuluyor.

Okul ve aile işbirliği halinde hareket edilerek, çocuğun kendini anlamasına, kendini kabul etmesine ve kendini geliştirmesine olanak sağlanıyor.

Periyodik sürelerle yapılan veli toplantılarında geri bildirimde bulunulduğu gibi, bireysel görüşmeler organize edilerek de öğrencinin gelişimi hakkında aileye bilgi veriliyor. Çocuk ve aileyle yakın ilişki içerisinde olmaköğrencinin tüm yönleriyle bir bütün olarak değerlendirilmesi açısında oldukça önemli.

ANNE BABA OKULU NEDİR?

‘Anne-Baba Okulu’ ile periyodik olarak ailelerle grup çalışmaları yapacaklarını belirten ide okulları psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü Çocuk, akademik becerilerin yanı sıra hem sosyal hem de duygusal olarak bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bu nedenle, çocuğun bu 3 alanına birden hitap etmek gerekiyor” diyor.

 

Okula adaptasyon programı, küçük yaş grubundaki öğrencilerin okula uyum sürecini kolaylaştırıyor. Okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerinin okullarına uyumunu kolaylaştırmak ve kaygılarını azaltmak için okullar açılmadan önce oryantasyon programı yapılıyor. Akademik becerinin yukarıya taşınması yönelik çalışmalar yapılıyor.

ide okulları PASS yaklaşımı ile öğrencinin bilişsel düzeyleri, gelişmeye açık alanları ve öğrenme biçimlerinin belirlendiğini bu sayede de TEOG, YGS, LYS gibi sınav ortamlarında başarının artırıldığını anlatıyor.

 

06-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin