Arama sonuçları

Öğrenci semtlerinde kiralar uçtu

Öğrenci semtlerinde kiralar uçtu

Hepsiemlak Ağustos Emlak Endeksi’nden elde edilen verilere göre çevresinde birçok üniversite bulunan İstanbul’un Maltepe ve Tuzla ilçelerinde yüzde 30 üzeri oranlarla kira fiyat artışı gerçekleşti. Avrupa yakasında ise öğrencilerin en çok tercih ettiği Şişli, Beşiktaş, Avcılar, Bakırköy, Fatih ve Sarıyer semtlerinde yüzde 10-30 arasındaki artışlar göze çarptı.

BirGün'de yer alan habere göre, üniversitelilerin barınma sorununa çare arayışı devam ediyor. Ucuz ve yaşanılabilir bir ev arayan öğrenciler internet platformları üzerinden arama yapıyor. Emlak platformu hepsiemlak, üniversite eğitimi için en çok tercih edilen şehirler olan İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Kocaeli’ndeki kiralık konutların son bir aydaki tablosunu ve ortalama metrekare değişim yüzdelerini ortaya koydu. Araştırmada aynı zamanda 18-24 yaş arasındaki kullanıcıların kiralık ev arama istatistikleri de incelendi. Hepsiemlak platformu ziyaretçi verilerine göre aynı dönemde 18-24 yaş arası kullanıcıların kiralık ev arayışlarının yüzde 50 düzeyinde arttığı belirtildi.

Hepsiemlak Ağustos Emlak Endeksi’nden elde edilen verilere göre çevresinde birçok üniversite bulunan İstanbul’un Maltepe ve Tuzla ilçelerinde yüzde 30 üzeri oranlarla kira fiyat artışı gerçekleşti. Avrupa yakasında ise öğrencilerin en çok tercih ettiği Şişli, Beşiktaş, Avcılar, Bakırköy, Fatih ve Sarıyer semtlerinde yüzde 10-30 arasındaki artışlar göze çarptı. Çok daha fazla sayıda üniversiteye ev sahipliği yapan Avrupa yakasında talep artışları ortalamada daha güçlü oldu. Hepsiemlak platformuna gelen 18-24 yaş aralığı kullanıcıların kiralık konut arayışları Avcılar’da yüzde 83, Şişli’de yüzde 78 ve Sarıyer’de ise yüzde 73 oranında arttı.

ÇANKAYA’DA KİRALAR 1 AYDA YÜZDE 25 ARTTI

Ankara’da 18-24 yaş arası kullanıcıların kiralık ev arayışındaki artış, İstanbul’dan da fazla oldu. Temmuz-Ağustos döneminde bu yaş grubunun Hepsiemlak’ta Ankara’da kiralık ev arayışları yüzde 65 arttı. Üniversite öğrencilerinin Ankara’da en fazla rağbet gösterdiği semtlerin başında Çankaya geliyor. Kiraların son 1 ayda yüzde 25 arttığı Çankaya’da özellikle 100. Yıl ve Bahçelievler semtleri öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Çankaya ile birlikte Sincan, Keçiören, Mamak gibi görece daha uygun fiyatlı semtler de öğrenciler tarafından sıklıkla incelendi. Bu ilçelerde kira fiyat artış oranları da yüzde 9-12 arasında gerçekleşti. Yenimahalle ve Etimesgut’ta ise kiralık konut fiyat artışı yüzde 2-5 olarak yansıdı.

İZMİR’DE KONAK FİYAT ARTIŞINDA BAŞI ÇEKTİ

Üniversite öğrencileri İzmir’de en çok Konak, Bornova, Balçova ve Karşıyaka’ya rağbet gösteriyor. En çok yerleşkeye ev sahipliği yapan Konak’ta ağustos ayında yüzde 20 üzeri fiyat artışları yaşandı. Bunun yanında Hepsiemlak platformunda 18-24 yaş arası kullanıcıların Bornova ve Balçova’da kiralık ev aramaları yüzde 70-110 arası artış gösterdi. Buralarda fiyat artışları Ağustos’ta yüzde 5 seviyesinde kaldı. Temmuz-Ağustos döneminde Karşıyaka’da yüzde 1 gibi düşük bir oranda kiralık fiyat artışı gerçekleşti.

ODUNPAZARI’NDA KİRALAR YÜZDE 7 ARTTI

Platformu ziyaret eden 18-24 yaş arası kullanıcıların Eskişehir’de kiralık ev aramaları ağustos ayında yüzde 86 oranında artış gösterdi. Üniversite öğrencileri Eskişehir’de en çok Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinde ev aramayı tercih ediyor. Hepsiemlak Ağustos Endeksi verilerine göre Tepebaşı’nda son bir ayda kiralık konutların ortalama metrekare fiyatlarında yüzde 7,6’lık bir artış gözlemlenirken Odunpazarı’nda bu rakam 7,1 olarak gerçekleşti.

KOCAELİ’NDE İZMİT BÖLGESİNE RAĞBET VAR

Ağustos ayında platformu ziyaret edip Kocaeli’nde kiralık ev arayan 18-24 yaş arası kullanıcı sayısı yüzde 85 arttı. Üniversite öğrencileri Kocaeli’nde en çok İzmit bölgesinde yoğunlaşıyor. Son 1 ayda İzmit bölgesinde kiralık konutların metrekare fiyatları 12 TL’den 13 TL’ye çıktı. Öğrencilerin büyük bir bölümünün de tercih ettiği Gebze’de ise kiralık konutların ortalama metrekare fiyatlarının 13 TL’den 15 TL’ye yükseldiği görülüyor.

29-09-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş