Arama sonuçları

Öğrenci ve veliye mektup yazdı, fatura okullara kesildi

Öğrenci ve veliye mektup yazdı, fatura okullara kesildi

Öğrenci ve veliye mektup yazdı, fatura okullara kesildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na ilişkin öğrenci ve velilere gönderdiği mektubun faturası okullara kesildi. Bakanın mektubu birçok ilde basılıp dağıtılırken 23 Nisan’ın ardından okullara ödeme talimatı gönderildi. İstanbul’da mektuplar Zeytinburnu Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne bastırıldı.

ÖĞRENCİ VE VELİYE MEKTUP YAZDI, FATURA OKULLARA KESİLDİ

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre mektupların adet fiyatı 50 kuruş olarak belirlendi. 800 broşür için KDV hariç birim fiyatı 50 kuruş olarak belirlenirken, okullara 72 TL de vergi hesabı çıkartıldı. Birçok okulda ise bakanın mektup faturasının farklı gerekçelerle öğrencilerden istendiği öğrenildi.

 

AZİZ NESİN HİKAYELERİNE TAŞ ÇIKARTIRMEB’in faturayı öğrencilere yüklemesine Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan tepki gösterdi. Süreci Cumhuriyet’e değerlendiren Aydoğan, şöyle konuştu:

“Sermayeye, dini vakıf ve derneklere kamu kaynakları parsel parsel paylaştırılırken, teşvik adı altında milyonlarca lira sermaye sahiplerine aktarılmaya devam ederken var olan ve halka ait olan kamu kaynaklarının öğrencilerimiz, velilerimiz ve eğitim ve bilim emekçileri için kullanılmaması ideolojik bir tercihtir. Milli Eğitim Bakanlığı’na ait yazılı, görsel materyallerin bütçesinin öğrencilerden, velilerden, okullardan talep edilmesi trajedi ve komedinin iç içe geçmiş halidir. Yaşanılan olay Aziz Nesin hikâyelerine taş çıkartır niteliktedir. Kamusal eğitim devletin, MEB’in sorumluluğundadır.”

 

ALIŞKANLIK HALİNE GETİRDİ

 

Öğrenci ve velilere özel günlerde mektup gönderme alışkanlığı edinen Bakan Selçuk,10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla da velilere mektup yolladı. Mektubunda Selçuk, engelliye bakışın, selamlamanın, hal hatır sormanın, haklarının nasıl teslim edildiğinin çok önemli olduğunu vurguladı. Selçuk’un son mektubu ise Anneler Günü nedeniyle oldu.

12-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş