Arama sonuçları

Öğrenciler ‘askıdan’ dilediğini seçebiliyor

Öğrenciler ‘askıdan’ dilediğini seçebiliyor

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, sekizinci sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasına dayanan “Fark Yaratanlar” programı, çalışmaların izleyenlere ilham vermesini, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

Sekizinci sezonun yedinci Fark Yaratan’ı üniversite öğrencilerinin eğitim hayatları boyunca kendilerini geliştirebilmeleri için çalışan, onları sosyalleşmeye ve paylaşmaya teşvik eden Askıda Ne Var sosyal girişimi oldu.

ÜNİVERSİTELİLER İÇİN ÜCRETSİZ PLATFORM
Genç bir sosyal girişimci olan Oğuzhan Canım, 2012 yılında bir grup gönüllü arkadaşıyla birlikte, öğrencilerin birçok farklı ihtiyacının karşılanması için internet üzerinden bir sosyal girişim kurdu. Askıda Ne Var adını verdikleri platform, üniversite öğrencilerinin yemek, kıyafet, tiyatro-konser-sinema bileti, kitap, yurtdışı eğitimi gibi ürün ve hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanmasını sağlıyor. Platformun binlerce gönüllüsü ve yüzlerce destekçisi bulunuyor. Ünlü tiyatrocular, pop müzik sanatçıları ve birçok kurumsal firma Askıda Ne Var platformunun yarattığı faydaya inanarak, ona destek oluyor. 

NASIL YARARLANILIYOR?
Üniversite öğrencilerine destek olmak isteyenler, Askıda Ne Var web sitesindeki yönlendirmeleri takip ederek yemek/ürün/hizmet desteği sağlayabiliyor. Öğrenciler ise web sitesine öğrenci belgesi ile üye olarak, askıda bulunan ürün ve hizmetlerden yararlanabiliyor. Tüm üniversitelilerin günlük bir defa kullanım hakkı bulunuyor. Askıdaki yemeği ilk gören öğrenci alabiliyorken, kıyafet, kitap, bilet gibi ürün ve hizmetler için ise ilgili sayfaya girip kampanyaya katılmak gerekiyor.

250 BİNE YAKIN ÖĞRENCİ YARARLANDI 

Askıda Ne Var bugüne kadar 250 bine yakın üniversite öğrencisine destek oldu. Öğrencilerin hayatına en büyük katkısı sadece ücretsiz ürün ve hizmet sağlamak değil, aynı zamanda onlara farklı dünyaların kapılarını da aralamak oldu. Birçok öğrenci hayalini kurduğu dünyalara Askıda Ne Var’ın sayesinde girdi. Örneğin, tiyatrocu olmak isteyen bir üniversite öğrencisi Askıda Ne Var’dan edindiği bilet aracılığıyla tiyatroyla tanıştı.

Öğrencilere hem kültür sanat alanında hem de günlük ihtiyaçlarını karşılama konusunda destek olarak sivil toplumda dayanışmanın ve paylaşmanın artmasına katkı sağlayan Oğuzhan Canım’ın fark yaratan hikayesi www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da yayınlanıyor.

FARK YARATANLAR NEDİR?
Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişme için hayata geçirdiği Fark Yaratanlar programı 2009 yılında başladı. Yedi sezon boyunca halkın aday gösterdiği 2.000’e yakın kişi programa başvurdu. Danışma Kurulu’nun seçtiği 145 "Fark Yaratan" kişinin ilham veren hikayelerinin videoları çekildi, internette ve sosyal medyada yayınlandı. Fark Yaratan videoları, Türkiye ve yurtdışında 5 milyona yakın izlenme rakamına ulaştı.

03-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş