Arama sonuçları

Öğrenciler bu yıl karne heyecanını evlerde yaşayacak

Öğrenciler bu yıl karne heyecanını evlerde yaşayacak

Öğrenciler bu yıl karne heyecanını evlerde yaşayacak. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 2019-2020 eğitim öğretim yılı sonunda ilkokul ve ortaokul karnelerinin elektronik ortamda erişime açılacak olması, liselerde ise ikinci dönem için basılı ortamda karne düzenlenmemesi nedeniyle öğrenciler ilk kez okullarında karne alamamanın burukluğunu yaşayacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 23 Mart'ta uzaktan eğitime geçilmesiyle öğrenciler, dönem boyunca okullarından uzak kaldı. Bu süreçte öğrenciler, eğitimlerine TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı üzerinden devam etti.

Salgın tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları sebebiyle evlere kapanılması ve salgının psikolojik etkileri nedeniyle zorlu geçen eğitim öğretim döneminin ardından 18 milyon öğrenci ile 1 milyonu aşkın öğretmen için tatil zili yarın çalacak. 

KARNE DAĞITIM TÖRENLERİNE ‘KORONAVİRÜS’ DÜZENLEMESİ

Pandemi, öğrencilerin bir yıllık çabalarının sonuçlarını aldığı ve heyecanla bekledikleri karne dağıtım törenlerini de etkilerken, bu yıl karne heyecanı evlerde yaşanacak. 

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ilkokul ve ortaokul karneleri, elektronik ortamda öğrenci ve velilerin erişimine açılacak.

Liselerde ise 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem puanı, tüm öğrenciler için yıl sonu başarı puanı olarak kabul edilecek. Bu nedenle liselerde, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi için tekrar karne düzenlenmeyecek. Ancak "teşekkür", "takdir", "onur" ve "üstün" başarı belgeleri ile diplomalar hazırlanacak.

Kovid-19 salgını nedeniyle yığılmalara meydan vermemek için okul müdürlüklerince yapılacak planlama çerçevesinde öğrenci yoğunluğu dikkate alınarak 22 Haziran'dan itibaren gün ya da haftalara yayılarak diploma ve takdir, teşekkür gibi belgelerin dağıtımı yapılabilecek.

ÖĞRETMENLER ONLINE ORTAMDA KARNE SEVİNCİ YAŞATACAK

Öğretmenler de bu yıl karne günününde öğrencileriyle bir arada olamamanın burukluğunu hissedecek, öğrencileri için karnelere not düştükleri tebrik, öğüt ve tavsiye niteliğindeki değerlendirmelerini yazamayacaklar.

Bazı öğretmenler ise uzaktan eğitim sürecinden ders yaptıkları video konferans uygulamaları üzerinden öğrencileriyle buluşarak bir nebze de olsa karne sevincini yaşatacak sürprizler yapmayı planlıyor.

‘KARNELERİN ONLINE VERİLMESİ ÖĞRENCİLERİ ŞAŞIRTMAYACAK’

İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sefa Bulut, öğrencilerin salgın sürecini iyi değerlendiğini, derslerini EBA sistemi üzerinden takip ettiklerini, böylece pek çok öğrencinin ilk defa bilgisayar kullanmasının kendilerinde başarı hissinin gelişmesine yol açtığını ifade etti.

Online derslerin öğrenciler için heyecan verici olduğunu dile getiren Bulut, "Bu nedenle karnelerin online verilmesi öğrencileri şaşırtmayacak. Kendilerini daha farklı ve yetkin hissedecekler" dedi.

Bu yaşananların çocuklar için yeni bir deneyim olduğuna işaret eden Bulut, "Çocuklar ödevlerini yaptıkça, sınavları tamamladıkça EBA sistemi üzerinden puan kazanmaya devam ettiler. Üstelik her şeyden puan aldılar. Sınavlardan, çizgi filmlerden, dinledikleri tiyatrolardan puan aldılar. Bunlar onları çok sevindirdi. Bu süreç 3 ay boyunca sık konuşulan bir konu olduğu için çocuklar da artık ne olduğunu anladılar ve çok yabancılık çekmiyorlar" diye konuştu.

Öğretmenlerin karne günü online platformlar üzerine öğrencileriyle bir araya gelmelerinin motive edici olacağını ifade eden Bulut, çocukların öğretmenleri ve arkadaşlarıyla bu özel günde hasret gidereceklerini, bir nebze de olsa karne heyecanını paylaşabileceklerini söyledi.

‘EBEVEYNİN KARNEYE YAKLAŞIMI OLUMLU VE MOTİVE EDİCİ OLMALI’

Prof. Dr. Bulut, anne babaların karneye olumlu yaklaşmaları gerektiğine dikkati çekerek, "Karne notları ne olursa olsun anne baba olumlu, kabul edici, tebrik ve takdir edici olmalıdır. Çocuğun eksik ve zayıf yanları hemen değil, önce iyi olan yanları, dersleri ve başarıları vurgulanmalı. Daha sonra da 'Belli ki bu derslere daha ilgili olmamız gerekir, seneye daha dikkatli yaparsın. Biraz daha gayret edersen daha iyisini yapacağına inanıyorum.' gibi motive edici ve olumlu yaklaşımlar sergilememiz gerekir" uyarısında bulundu. 

Çocuklar arasında bireysel farklılıkların olduğuna işaret eden Bulut, şunları söyledi:

"Bazı çocuklar bu süreçten çok fazla etkilenmez ve kolay uyum sağlarken, diğer yandan hiç ummadığımız çocuklar zorluk yaşadı. O nedenle bu sıra dışı ve normal olmayan durumlardan dolayı tüm anne babaların anlayışlı davranmaları gerekir. Çok ısrarcı, rekabetçi ve çocukları başkalarıyla karşılaştıran bir yaklaşım hiç uygun değildir. Çocukları üzmeye ve sarsmaya hakkımız yoktur. Onlar zaten yapabileceklerinin en iyisini yaptılar. Bu süreç onlar için de kolay olmadı."

‘TATİLDE EĞLENME, ÖĞRENME VE DİNLENME BİR ARADA OLMALI’

Prof. Dr. Sefa Bulut, yaz tatiline ilişkin şu önerilerde bulundu:

"Eksikliği olan öğrenciler, derslerini ve fasiküllerini bitirmeyenler, mutlaka anne babalarının denetiminde bu eksikleri tamamlasınlar. Tatil günlerinde de her gün mutlaka bir saat kitap okusunlar, dil dersleriyle ilgilensinler. Bulmaca, akıl oyunları gibi etkinliklerle zamanlarını değerlendirsinler. Tatil demek 3 ay boyunca hiçbir şey yapmadan durmak demek değil. Zaman çok kıymetli ve önemli, aileler bunun bilincinde olmalı. Tatilde de çocukların eğlenebilecekleri, zevk alacakları, zihinsel uyarım sağlayacakları dergiler, kitaplar, belgeseller, müze ve doğa gezileri gibi etkinlikler planlamalıdırlar. Tatilde eğlenme, öğrenme ve dinlenme bir arada olmalı."

18-06-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş