Arama sonuçları

Öğrenciler dikkat: 4 yanlış 1 doğruyu götürecek

Öğrenciler dikkat: 4 yanlış 1 doğruyu götürecek

Öğrenciler dikkat: 4 yanlış 1 doğruyu götürecek. Bu kural açıköğretim fakültesi programlarında okuyan öğrencileri ilgilendiriyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıköğretim fakültelerindeki sınavlarda 4 yanlışın bir doğruyu götüreceğini söyleyerek, bunun da açıköğretim fakültelerine kalite getireceğini belirtti. 

YÖK Başkanı Saraç, açıköğretim fakültesi programlarından mezun olanlar için ölçme değerlendirme kalitesinin yükseltilmesi gerektiğini söyleyerek, bunun için de açıköğretim sınavlarında 4 yanlışın bir doğruyu götürmesi kararının alandığını belirtti. 

KALİTENİN YÜKSELTİLMESİ LAZIM 

Saraç, açıköğretim fakültesi programları arasında da meslek üreten programlar olduğuna değinerek, ölçme değerlendirme eşiğinin ise çok aşağıda kaldığını açıkladı. Saraç şöyle konuştu: “Bu programlardan çıkanların elde ettiği nitelikler, haklar, yetkiler örgündeki ile aynı ise buranın da ölçme ve değerlendirme kalitesinin yükseltilmesi lazım. Amacımız öğrencilerimizi zorlama, üzme değil. Ama öğrencilerimiz biraz daha sıkı çalışırlarsa eminim ki bu işi başarırlar. Dört yanlış bir doğruyu götürecek ama eminim ki öğrencilerimiz daha fazla çalıştıklarında bu zorluğun üstesinden gelecekler." 

AMACIMIZ KALİTEYİ SAĞLAMAK 

YÖK Başkanı Yekta Saraç amaçlarının yükseköğretimde kaliteyi yükseltmek olduğunuvurgulayarak, tıp, hukuk, mühendislik ve mimarlık fakültelerinin ardından öğretmenlik programları için de başarı sırası barajı getirilmesinin nedeninin “kaliteyi yükseltmek” olduğuna işaret etti. Saraç açıköğretim programlarından mezun olanların da öğretmenlik gibi bir mesleği icra edebilme hakkına sahip olduklarını söyleyerek, “Gerçekten de eşik çok aşağı belirlenmiş, bir de yanlışlar doğruyu götürmüyor” diye konuştu.

27-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin