Arama sonuçları

Öğrenciler merak ediyor: Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Öğrenciler merak ediyor: Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Hem OHAL kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname  (KHK) ile kapatılan hem de Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) giren öğrenciler aynı soruyu soruyor: ÖSYM sonuçları ne zaman açıklayacak?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan kararname ile 15 vakıf üniversitesinin kapatılmasına karar verildi. Bu üniversitelerde 65 bin 126 öğrenci okuyordu. Bu öğrenciler için YÖK’ün aldığı karar tekrar tercih işlemi yapmaları oldu. Öğrenciler, sınava girdikleri yılın puanlarına göre programların taban puanlarını dikkate alarak, tekrar yükseköğretim programlarını tercih etti. Öğrenciler en fazla 24 program tercih etti. Tercih işlemleri ise geçtiğimiz 29 Temmuz saat 23.59’da son buldu. İşte bu öğrenciler ÖSYM’nin yerleştirme sonuçlarını ne zaman açıklanacağını soruyor.

ÖSYM ise bu soruya öğrencilerin yerleştirme işlemleri her aday için ayrıntılı analiz ve özel çalışma gerektirdiğini bu yüzden de yerleştirme sonuçlarının bayramdan sonraki hafta içinde açıklanmasının planlandığını belirtiyor. Bu durumda önümüzde hafta 19 Eylül’den sonra kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin hangi üniversitelere yerleştikleri de öğrenebilecek.

DGS ÖĞRENCİLERİ DE SORUYOR

Sonuçların ne zaman açıklacağı sorusunu yalnızca kapatılan üniversitelerde okuyan 65 binden fazla öğrenci değil, Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) giren öğrenciler de ÖSYM’ye yöneltiyor. Önlisans programlarını tamamlayarak, lisans programlarına devam etmek için 21 Ağustos’ta DGS’ye girdiler. Ancak onların da sınavlarının sonuçları henüz açıklanmadı. ÖSYM, DGS’ye giren öğrencilerin de sınav sonuçlarının kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin yerleştirme sonuçları gibi “bayramdan sonra” yani önümüzdeki hafta açıklamayı planlıyor.

DGS sonuçlarının açıklanmasının ardından ise bu öğrenciler için lisans programlarını tercih süreci başlayacak.

 

 

17-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş