Arama sonuçları

Öğrenciler öğretmenlere 'parmak sallayacak'

Öğrenciler öğretmenlere 'parmak sallayacak'

Öğrenciler öğretmenlere 'parmak sallayacak' Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 12 ilde pilot olarak başlatılan öğretmen performans sistemini eleştirdi. Yalçın, "Öğrencilerin öğretmenlere parmak sallayacak noktaya getirilmesine gönlümüz razı değil. Böyle bir şeyi asla kabul edemeyiz" dedi. 

Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, sendika tarafından hazırlanan "Eğitim Yönetiminde Liyakat ve Kariyer Sistemi" başlıklı raporu açıkladı, öğretmen performans sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Eğitim kurumları yönetici görevlendirme sürecine ilişkin sıkıntılara değinen Yalçın, yürütülebilir ve kalıcı bir yönetici görevlendirme sistemini "olmazsa olmaz" şeklinde nitelendirdi.

ÖĞRENCİLER ÖĞRETMENLERE 'PARMAK SALLAYACAK'

Öğretmenlere performans uygulaması sistemini de "zihni sinir projesi" gibi değerlendirdiklerini anlatan Yalçın şöyle konuştu: 

"Performansı değerlendireceksek o performansa bakanlık yöneticilerinden ve bakanlıktan başlamak durumundayız. Öğretmeni, öğrencilerin oyuncağı haline getirirseniz, herkesi şamar oğlanına döndürürseniz... Şu an okulları ayakta tutan merkezde öğretmenler var. Bu anlamda değersizleştirirseniz, buradan bir fayda elde edilmez. Böyle bir konu, eğitim çalışanlarının gündemine sokulmaya çalışılıyor, şiddetle karşı çıkıyoruz. Bu konuda yan yana duranları karşı karşıya getirmeyin, öğretmen odalarında öğretmenleri birbirine kırdıracak bir şeye vesile olmayın. Öğrencilerin öğretmenlere parmak sallayacak noktaya getirilmesine gönlümüz razı değil. Böyle bir şeyi asla kabul edemeyiz. Onun için eylem kararı aldık. Öğretmenlerin öğretmenlere vereceği puanda 'Meslektaşımızın notu 100'dür' yaklaşımıyla herkes tam puan uygulasın. Böyle bir sistemin uygulanamayacağı da alanda görülmüş olacaktır." 

ÖĞRETMENİ KUM TORBASINA ÇEVİRMEK

Öğretmeni ortaya alacak şekilde adım atıp, "kum torbası"na çevirmeye çalışmanın kabul edilir olmadığını ifade eden Yalçın, bakanlığın bu tip uygulamalardan vazgeçmesini istedi. Yalçın, "Eğitime ilişkin bir şey varsa eğitim paydaşlarıyla oturmalı, tartışmalı, konuşmalı. Yoksa akşam aklına gelen sabah araziye süren bir mantıkla yapılacak işler sadece eğitim ortamlarını, öğretmenleri provoke etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bu konuda acil geri adım atmaya ihtiyaç vardır" diye konuştu.

 

03-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş