Arama sonuçları

'Öğrencinin ahlâklı olması da lazım'

'Öğrencinin ahlâklı olması da lazım'

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, öğrenciler için akademik, sosyal ve manevi gelişimini sağlayacak bir eğitim sistemi olması gerektiğini söyledi. Yelkenci, "Siz öğrencinin kalbine dokunamazsanız, manevi tarafını ihmal ederseniz, sadece akademik tarafıyla zihinsel tarafıyla iyi erbablar yetiştirirsiniz. Ama ahlaklı da olması lazım bunun. Elbetteki bu tarafıyla ilgili tedbirleri de bakanlığımız alıyor" dedi. 

Yelkenci bunun için de İstanbul olarak "Adabı muaşeret" projesini uygulamaya soktuklarını söyleyerek, "Adabı muaşeret eğitimiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Öğrencinin bu taraflarına da dokunmanız lazım. Yoksa insan tek boyutlu değil, çok boyutlu. Ana boyutları itibarıyla da baktığımız zaman insanın akademik, sosyal ve manevi gelişimini sağlayacak bir eğitim sistemi olmalı. Akıllı tahta, tablet bunun içinde küçücük bir yer işgal eder."

Fatih Projesi ile ilgili bilgiler de veren Yelkenci'nin açıklamaları şöyle: 

KARA TAHTA YERİNE AKILLI TAHTA VE TABLET: Kara tahta ne ise tablet ve akıllı tahta da budur. Yani tebeşirle sadece yazı da yazabilirsiniz, renkli tebeşirle beraber çok güzel resim de yapabilirsiniz. Akıllı tahtadan sadece internete de bağlanabilirsiniz, birçok animasyon sitesine de bağlanabilirsiniz. Bu araçların işlevsel kullanımına bağlı bir şey.  Tahta ve tebeşirden ne kadar verim alıyorsanız, tablet ve tahtadan da o kadar verim alırsınız. Kalem, defter, kitap, kara tahta ne ise tablet ve akıllı tahta da budur. Yani tebeşirle sadece yazı da yazabilirsiniz, renkli tebeşirle beraber çok güzel resim de yapabilirsiniz. İşte akıllı tahtadan sadece internete de bağlanabilirsiniz, birçok animasyon sitesine de bağlanabilirsiniz. Bu araçların işlevsel kullanımına bağlı bir şey.

BİLGİYE HIZLI ULAŞMA: Sistem çocukların bilgiye hızlı ve etkili şekilde ulaşmasını sağladı. Klasik metotla tahtaya hücre şekli çizerek bunu anlatmaya çalışan öğretmen akıllı tahta ile birer görsel harika olan animasyonlarla dokuları, hücreleri bizatihi yerinde gösterebiliyor. 

DİJİTAL TEKNOLOJİ: Fatih Projesi hız ve niteliği artırdı. Dijital teknoloji çok çabuk öğrenilebilen bir teknoloji. İnsan beyniyle aynı mantıkla işlediği için çocuk da yetişkin de ele alsa çok çabuk öğreniyor. Bizim insanımız da çok kabiliyetli olduğu için yani beyaz şapkalı hackerlara varana kadar, bunlar kendileri çalışarak, yani hiçbir teorik eğitim almadan yapabiliyorlar. Öğretmenlerimiz de bu noktada zaten eğitimini de aldıklarından adaptasyon sorunu yaşamıyorlar.

ÖĞRENCİNİN KALBİNE DOKUNMALI: Hangi malzemeyi nerede bulacağını ve bunu nasıl göstereceğini bilmek önemli ve bu eğitimin sadece bir parçası, öğrencinin bilgiye daha çabuk ve kalıcı şekilde ulaşmasını sağlar. Ama bir de kalbine dokunmalısınız öğrencinin. Siz öğrencinin kalbine dokunamazsanız, manevi tarafını ihmal ederseniz, sadece akademik tarafıyla zihinsel tarafıyla iyi erbablar yetiştirirsiniz. Ama ahlaklı da olması lazım bunun. Elbetteki bu tarafıyla ilgili tedbirleri de bakanlığımız alıyor.

ADAB-I MUAŞERET PROJESİ: Bu bağlamda İstanbul olarak "Adabı muaşeret" projesini uygulamaya soktuk.Adabı muaşeret eğitimiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Öğrencinin bu taraflarına da dokunmanız lazım. Yoksa insan tek boyutlu değil, çok boyutlu. Ana boyutları itibarıyla da baktığımız zaman insanın akademik, sosyal ve manevi gelişimini sağlayacak bir eğitim sistemi olmalı. Akıllı tahta, tablet bunun içinde küçücük bir yer işgal eder.

Bu blog AA abonesidir

15-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş