Arama sonuçları

Öğrencisine güvenen 'gözetmensiz sınav' yapıyor

Öğrencisine güvenen 'gözetmensiz sınav' yapıyor

Öğrencisine güvenen 'gözetmensiz sınav' yapıyor. Kahramanmaraş'ta bir okulda ilk kez yapılan gözetmensiz sınav bu kez de Ağrı'da gerçekleştirildi. Öğrenciler sınava başlarında gözetmen yani öğretmen olmadan girdiler. Çocuklar ne kopya çekti ne de birbirine baktı.

ÖĞRENCİSİNE GÜVENEN 'GÖZETMENSİZ SINAV' YAPIYOR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, katıldığı bir programda dile getirdiği "Gözetimsiz sınav" uygulaması" Anadolu'da başladı. İlk olarak geçtiğimiz 7 Kasım'da Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi’ndeki Yahya Kemal İlkokulu’nda Öğretmenler Kurulu'nun aldığı gözetmensiz sınav kararı uygulandı. Öğrenciler başlarında öğretmen olmadan sınava girdi. 

İKİNCİ UYGULAMA AĞRI'DA YAPILDI

Gözetmensiz sınav uygulamasını yapan ikinci okul ise Ağrı'nın Patnos İlçesi'ndeki Cengiz Topel Ortaokulu oldu. Okul yönetimi öğrencilerine "Biz size güveniyor ve inanıyoruz" temasıyla gözetmensiz sınavlara başladı. Uygulamayla öğrenciler, öğretmensiz sınıflarda sınava giriyor. 

SELÇUK'UN SÖZLERİNDEN YOLA ÇIKTILAR

Okul Müdürü Sebahattin Kılıç, Bakan Selçuk'un, "Biz hepimiz öğrenme yolculuğundayız. İsterim ki bir okul çıksın 'gözetimsiz sınav yapıyoruz' desin, isterim ki bir başka okul eleştirel düşüncenin örneği olsun" sözlerini hatırlattı.

Selçuk'un bu sözlerinden yola çıkarak uygulamayı okulda başlattıklarını anlatan Kılıç, şöyle konuştu:

"Okulumuzda şu an sınav haftasındayız ve çok önemli bir projeyi gerçekleştirmek istiyoruz. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un gözetimsiz sınav hayalini okulumuzda denemek istedik. Öğrencilerimiz birbirine bakmadan, kopya çekmeden yazılılarına devam edecekler. Bu olumlu ve ılımlı davranışlar alışkanlık haline gelsin istiyoruz. İnsanımızı bu şekilde yetiştirebilmenin mutluluğunu yaşamak istiyoruz. Yaparak, yaşayarak ve uygulayarak eğitimi burada birebir aktarmak istiyoruz."

Projeden memnuniyetini dile getiren öğrenciler ise Bakan Selçuk, okul idaresi ve öğretmenlere teşekkür etti.

21-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin