Arama sonuçları

Öğretmen açığı 81 bin, atama bekleyen 438 bin

Öğretmen açığı 81 bin, atama bekleyen 438 bin

Öğretmen açığı 81 bin, atama bekleyen 438 bin. Bugün yaklaşık 18 milyon öğrenci ve yaklaşık 1 milyon öğretmen için 2017-2018 öğretim yılı başladı. Okulların açılmasına sayılı günler kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “TEOG’un kaldırılması lazım” sözleri ile yeni öğretim yılı da TEOG tartışmaları ile başladı. Başta bu yıl çocukları önümüzdeki kasım ayında yapılacağı duyurulan ilk dönem TEOG sınavlarının yapılıp, yapılmayacağını öğrenmeye çalışıyor.

Bu tartışmalar ise bugün aslında gündemde en fazla yer tutacak yeni müfredatın da gölgede kalmasına neden oldu. Bu yıl yeni müfredat 1, 5 ve 9’uncu sınıflarda uygulanmaya başlanacak.

ÖĞRETMEN AÇIĞI 81 BİN, ATAMA BEKLEYEN

Yeni öğretim yılı TEOG, yeni müfredat tartışmaları ile açılırken, gündemde başka konu ise öğretmen açıkları ve atama bekleyen öğretmenler. Aralarında yıllardır atama bekleyenlerin de olduğu ve işsiz öğretmen ordusu bu yıl da öğrencileri ile buluşamadı, sınıflarında olamadı.

ÖĞRETMEN AÇIĞI İLE BAŞLIYOR

Yeni öğretim yılı öğretmen açığı ile başlıyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesine verdiği yanıtta öğretmen açığını açıklamıştı. Buna göre resmi eğitim kurumlarında 912 bin 250 öğretmen bulunuyor, ihtiyaç duyulan net öğretmen sayısı da 81 bin 1. Sendikalara göre ise bu açık 100 binin üzerinde.

Peki öğretmen açığı nasıl kapatılacak?

MEB bu açığı kapatmanın yolunu ücretli öğretmen ile buldu. Yani ders karşılığı ücret alacak öğretmenler. Oysa atama bekleyen yüzbinlerce öğretmenin hayali ise öğrencileri ile buluşmak.  

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMEN SAYISI NEDİR?

MEB verilerine göre ise işsiz öğretmen sayısı da 438 bini aşmış durumda. Bu sayıyı geçtiğimiz 9 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Strateji Belgesi’nde bakanlık açıklıyor. Üstelik aynı belgede 438 bin 138 işsiz öğretmen sayısının yanı sıra öğretmenlik için hazırlık yapan 653 bin 899 öğrencinin olduğu vurgulanıyor. Bu da daha şimdiden işsiz öğretmen sayısını 1 milyon 92 bin 37’ye çıkarırken, gelecek yıllarda işsiz öğretmen ordusunun çığ gibi büyüyeceğini gösteriyor.

'40 BİN ATAMA OLSUN' DİYORLAR

Sosyal medyadan kampanya başlatan öğretmenler ise atama beklediklerini söylüyor. Yıllardır öğrencileri ile buluşmayı ve her öğretim yılına “buruk” girdiklerini anlatan öğretmenler, en az 40 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini söylüyor. Bakalım seslerini duyan olacak mı?

18-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin