Arama sonuçları

Öğretmen adayları da KPSS ücretlerinde indirim istiyor

Öğretmen adayları da KPSS ücretlerinde indirim istiyor

2017 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans başvuru kılavuzu ÖSYM tarafından 13 Mart’ta yayımlandı, başvurular başladı ancak KPSS ücretleri tartışmaları son bulmadı. 2017 Kamu Personel Seçme Sınavı Lisans Başvuru Kılavuzu'nu inceleyen adaylar 540 TL’yi bulan sınav ücretlerini görünce isyan etti. ÖSYM, bu tepkiler üzerine alan değişikliği sınav ücretlerinde indirim yaptı ancak öğretmen adayları, girmeleri gereken üç oturum için ödeyecekleri 180 TL’lik ücrette değişiklik yapılmamasına tepkili.

YÜZDE 90 ZAM YAPILMIŞTI
ÖSYM’nin geçtiğimiz gün açıklanan KPSS başvuru kılavuzunda geçen yıla göre yüzde 90 zam yaptığı ortaya çıkmıştı. Öncelikle geçtiğimiz yıl her bir oturum için 55 TL olan KPSS başvuru ücreti bu yıl 60 TL olarak belirlenmişti. Geçtiğimiz yıl tüm oturumara girmek isteyen adaylar 220 TL öderken bu yıl kılavuzdan “tüm oturumlar için” ifadesi kaldırılmış ve kılavuzda oturumların ayrı ayrı ücretleri yer almıştı. una göre tüm oturumlara girmek isteyen adaylar toplam 420 TL ödemek zorunda. Bunlara eğitim bilimleri ve ÖABT de eklendiğinde ücret 540 TL’ye çıkıyor.  Tüm bu artışlar dikkate alındığında ÖSYM’nin KPSS başvurularında yüzde 90 zam yaptığı görülüyordu. Ancak adayların bu rakamlara tepki göstermesiyle ÖSYM ücretlerde düzenlemeye gitti. Dün ÖSYM, sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda KPSS ücretlerinin yeniden belirlendiği duyuruldu. ÖSYM, KPSS'de oturum başına 40 TL ödenmesine karar verdi.

ÖĞRETMENLİK İÇİN ÜCRETLER DEĞİŞİMEDİ
ÖSYM, bu yıl alan bilgisi testlerinde düzenlemeye gitti ama bu düzenleme öğretmen adaylarını kapsamadı. 180 TL’ye çıkan ücretler için ÖSYM tarafından bir düzenleme yapılmadı. Adaylar ise “Atanamayan öğretmenlerin suçu ne? 180TL ucuz bir rakam değil. Çok pahalı. Süre bitmeden düşürülmeli” diyerek ÖSYM’nin son düzenlemesine tepki gösteriyor. 

Kamu kurum ve kuruluşlarının, A Grubu ve Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlik kadrolarına ilk defa atanacakların geçerli bir KPSS puanına sahip olmaları zorunlu. Bu sınavın sonuçları, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen kadrolarına yapılacak atamalarda da kullanılıyor.

Öğretmen kadroları için bu sınava başvuran adaylar, sınavın genel yetenek-genel kültür ile eğitim bilimleri oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılmak zorunda. ÖABT’ye katılmak isteyen adayların, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve KPSS Eğitim Bilimleri oturumlarına da katılmaları zorunlu olduğundan, en az 180,00 TL sınav ücreti yatırmaları gerekiyor. Geçtiğimiz yıl bu rakam 165,00 TL idi. 

16-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş