Arama sonuçları

Öğretmen alımında mülakat bir yandaşlık sınavıdır

Öğretmen alımında mülakat bir yandaşlık sınavıdır

Öğretmen alımlarında mülakat bir yandaşlık sınavıdır diyen CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm sözlü-mülakat sınavlarının iptal edilmesi gerektiğini söyledi. 

Tüm, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, eğitim sisteminin "yeni bir kaosun içine sürüklendiğini" öne sürdü. FETÖ ile mücadele bahane edilerek bu sene öğretmen alımlarına "mülakat sınavı" şartının da eklendiğini vurgulayan Tüm, bu sınavı şöyle eleştirdi: 

ÖĞRETMENLERE MEZHEPLERİ BİLE SORULUYOR: Bu mülakatta öğretmen adaylarının siyasi görüşleri, mezhepleri, AKP'ye yakınlıkları, hükümet uygulamalarını destekleyip desteklemedikleri öğrenilmeye çalışılmıştır.

BİLGİLERİ ÖLÇÜLMÜYOR: Mülakatlarda öğretmen adaylarının eğitim bilgileri ölçülmüyor. Eğer metodunuz yanlışlık ve yandaşlık üzerine kuruluysa bu kandırılmaların sonu hiç gelmeyecektir. Liyakati öne alın, bilimsel ve çağdaş metotları kullanın diye her gün uyarıyoruz.

ÖĞRETMENLERİ 'ÖTEKİ' GÖRMEKTEN VAZGEÇİN: Bu taraflı ve ötekileştiren anlayışla Türkiye'ye barış ve huzur gelmesinin mümkün değil. Hükümet eğitimle oynamaktan, öğretmenleri öteki görmekten derhal vazgeçmelidir. Öğretmen alımlarında 'mülakat' denen yandaşlık sınavı bir an önce iptal edilmelidir.

SENDİKALI OLDUKLARI İÇİN ATILIYORLAR: Haksız yere sadece sendikalı olduğu için görevden alınan binlerce öğretmen görevine iade edilmelidir. Hükümet, öğretmenlerin mağduriyetlerini gidermeli ve seslerine kulak vermelidir.

Bu blog AA abonesidir

05-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş