Arama sonuçları

Öğretmen öğrenciye ev ödevi veremeyecek

Öğretmen öğrenciye ev ödevi veremeyecek

Öğretmen öğrenciye ev ödevi veremeyecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bundan sonra hiçbir öğretmenin öğrencisine ev ödevi vermeyeceğini belirtti. Yılmaz, "Öğrencilerimizin dikkatlerini daha çok derse yoğunlaştırmalarını, konuyu derste öğrenmelerini istiyoruz" dedi.

Yılmaz, öğrencilerin eğitim öğretim yılı süresince dersi, derste öğrenmelerini istediklerini belirterek, hiçbir öğretmen tarafından öğrencilere proje hariç evde ders verilmesini istemediklerini kaydetti.

ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİYE EV ÖDEVİ VEREMEYECEK

Bakan Yılmaz, ev ödevine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Bundan sonra hiçbir öğretmenimiz, öğrencisine evde ev ödevi vermeyecektir. Öğrencilerimizin dikkatlerini daha çok derse yoğunlaştırmalarını, konuyu derste öğrenmelerini istiyoruz. İnanıyoruz ki çocuklarımız da okulda, sınıfta öğrendiklerini eve gittiklerinde tekrarlayacaklar, öğrendiklerini daha da pekiştireceklerdir. Zaten şimdi ezberden çıktık. Artık bundan sonra ezber olmayacak, eski dershane eğitim usulleri tekrar edilmeyecek. Okulda öğrendiklerini hayatta kullanabilme yeteneklerini kazanmalarını istiyoruz. Öğrendiklerinin hayatta bir karşılığının olduğunu görmelerini istiyoruz. Önümüzdeki dönem, çağa ve hayata uygun bir eğitim sistemini evlatlarımıza vereceğiz. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından sonra öğrencilerimize hiçbir ev ödevi verilmeyecektir."

ÖĞLE YEMEĞİNİ BAKANLIK VERECEK

Okullarda öğle yemeği Bakanlık tarafından verilecek. Yılmaz, tam gün eğitime geçildiğinde öğrencilere verilecek öğle yemeklerine ilişkin planlamalar yapıldığını aktardı. 1 milyon 200 bine yakın taşımalı eğitim kapsamında olan öğrencilerden tam gün eğitim alanlara öğle yemeğini Bakanlık olarak verdiklerini belirtti.

KADEMELİ OLARAK BAŞLAYACAK

Yılmaz, şöyle dedi:

"Bundan sonra da tam gün eğitime geçen okullarımızda, Başbakanımız Binali Yıldırım da açıkladı, öğle yemeklerini Bakanlık olarak biz karşılayacağız. Öğle yemeklerinin okullarda verilmesi uygulaması kademeli olarak başlayacak. Başbakanımızın talimatı doğrultusunda, Maliye Bakanlığımızla görüşerek, kademeli olarak bunu gerçekleştireceğiz. Evlatlarımıza daha iyi bir beslenme, daha bir iyi eğitim sağlamak, eğitimin kalitesini her geçen gün daha da artırmak bizim öncelikli vazifemiz olacaktır. Okul kantinlerinde satışa sunulan gıda maddelerine ilişkin Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışma yürütülüyor.

OBEZİTEYE YOL AÇACAK BESLENME OLMAYACAK

Sağlık Bakanlığı'ndan aldığımız listelerle kantinlerde gıda maddelerinin satılmasına izin veriyoruz. Şekerli, obeziteye yol açacak beslenme olmayacak şekilde. Sağlıklı nesillerle sağlıklı geleceği yakalamak, inşa etmek istiyoruz. Projemizde, beslenme konusunda Sağlık Bakanlığı, mali konularda da Maliye Bakanlığı destekçimiz olacaktır."

 

TEKRAR OLMADAN ÖĞRENME OLUR MU?

Bakan Yılmaz öğrencilere ev ödevi verilmeyeceğini söylüyor ama tekrar hatta ezber olmadan öğrenmenin gerçekleşmeyeceğini de eğitimciler tekrarlıyor.

Örneğin Galatasaray Üniversitesi öğretim görevlisi ve Milli Saraylar Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı “anlayarak öğrenme” konusunda şöyle konuşuyor: “İnsanlar anlayarak değil, ezberleyerek öğrenirler. Ezber eğitimin temelidir. Matematik de lisan da ezberlenir. Haritayı ilkokulda öğrenemeyen üniversitede harita yapamaz. Çocuklar   da en güzel küçük yaşta ezberler. Ders yapmama metotlarından birine aktif metot derler. İşi çocuğa atarsın, kendin derse hazırlanmazsın. Çocuk anlayarak öğrensin dersin, kendin çalışmazsın.”

 

20-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş