Arama sonuçları

Öğretmen okulundaki eğitimin kalitesine not verecek

Öğretmen okulundaki eğitimin kalitesine not verecek

Öğretmen okulundaki eğitimin kalitesine not verecek. 1 milyon öğretmen geçtiğimiz eğitim yılında okullarında verilen eğitimi değerlendirecek, acil bekleyen sorunların neler olduğunu ortaya koyacak ve “daha iyi ve nasıl kaliteli eğitim yapılır?” sorusuna yanıt verecek.

1 milyon öğretmen için 2 hafta sürecek 2018-2019 Eylül dönemi mesleki çalışma programı geçtiğimiz 3 Eylül’de başladı. İki hafta sürecek bu programda 1 milyon öğretmen eğitimin kalitesinden, bakanlığın çalışmalarına kadar yapılanları değerlendiren bir ankete de katılacak.

ÖĞRETMEN OKULUNDAKİ EĞİTİMİN KALİTESİNE NOT VERECEK

Ama bu programda öğretmen okulunu da değerlendirecek. Yani 1 milyon öğretmen okulunda verilen eğitimi ‘not’lamış olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan programda öğretmenler okulları da değerlendirecek.

OKUL POLİTİKALARI NASIL GELİŞTİRİLİR?

Programın okul politikalarının değerlendirilmesi ve geliştirilmesi bölümünde öğretmenler kendi okullarında yürütülen faaliyetleri objektif olarak değerlendirme yapacak.

Bu çalışmanın amacı da şöyle anlatılıyor:

“Bu çalışma, öğretmenlerimizin bulundukları okulda yürütülen faaliyetleri objektif olarak değerlendirmeleri, okulun eksik ve güçlü yönlerini tespit edebilmeleri, tüm öğrencilerimiz için adil ve kaliteli bir eğitim sunulabilmesi amacıyla gelecek eğitim öğretim yılında yapılacak temel faaliyetleri planlayabilmelerini amaçlamaktadır.”

 

NASIL DEĞERLENDİRME YAPACAKLAR?

Raporda bu çalışmanın da şöyle yürütüleceği anlatılıyor:

“Okul müdürü ya da öğretmenler arasından seçilecek bir kişinin moderatörlüğünde bütün öğretmenlerimiz aşağıdaki sorularla ilgili görüşlerini ortaya koyacak, öğretmenler arasından seçilecek bir raportör ifade edilen görüşleri not alacaktır. Yapılandırılmış tartışma sırasında görüşler ifade edilirken çeşitliliği/zenginliği sağlayacak şekilde öğretmenlerin etkin katılımı teşvik edilecek, gerektiği ölçüde tartışmaların temellendirilmesine/derinleştirilmesine imkân sağlanacaktır. Ortaya konulan görüşler çerçevesinde toplu olarak yapılacak tartışmalardan sonra aşağıdaki sorulara verilen yanıtlar bağlamında, okullar eğitim öğretim yılı için kendi plan ve politikalarını oluşturacaklardır.”

 

HANGİ SORULARI TARTIŞACAKLAR?

 1 Sizce geçtiğimiz eğitim öğretim yılında okul olarak neleri çok iyi yaptık? Neleri daha iyi yapabilirdik? (Eğitim öğretim faaliyetleri, sosyal etkinlikler, öğrencilere yönelik rehberlik hizmetleri, öğretmenlere yönelik mesleki mesleki gelişim imkânları, okul-çevre iş birliği vb.)

 

2 Sizce geçtiğimiz eğitim öğretim yılında okulumuzdaki eğitim kalitesi ne kadar yeterliydi? Bu kaliteyi arttırmak ve tüm öğrencilerimizin bundan eşit olarak yararlanmasını sağlamak için neler yapılabilirdi? 

 

3 Sizce okulumuzda acil çözüm bekleyen temel sorunlar nelerdir? Birliktelik ruhuyla bu sorunları aşmak için okul olarak neler yapabiliriz?

 

4 Sizce öğretmenlerimizi okulda daha mutlu kılmak, çalışma azim ve motivasyonlarını arttırmak, öğrencilerimize daha kaliteli eğitim vermelerini sağlamak için okul olarak neler yapabiliriz?

 

5 Tartışmalar bağlamında okul olarak önümüzdeki eğitim öğretim yılında neler yapmalıyız? Öğretmenler olarak üzerinde uzlaşılan somut politika ve eylemler nelerdir?

 

 

 

05-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş