Arama sonuçları

Öğretmene atandığı yöreye uygun eğitim

Öğretmene atandığı yöreye uygun eğitim

Aday öğretmenler bu yıldan başlayarak atandıkları yörenin kültürünü daha iyi anlayabilmek için özel eğitimden geçecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) aday öğretmenlere yönelik "Anadolu'da Çok Kültürlülük, Kaynakları ve Eğitime Yansımaları" eğitimleri başlatıyor.

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, şu anda 920 bin civarında öğretmeninin okullarda faaliyette olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

İLK KEZ BAŞLADI: Genel Müdürlüğümüzün her yıl düzenlediği hizmet içi eğitim çalışmalarına ilaveten ilk defa bu yıl şubat ayında ataması yapılan 30 bin öğretmen için 'Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci' dediğimiz 6 aylık bir program oluşturduk. Bu eğitimler mart ayında başladı ve ağustosun 12'sinde ilk kısmı bitti. Mesleğe yeni başlayan 30 bin aday öğretmenimize bu süreçte teorik ve uygulamalı olarak eğitimler verildi. Eğitimle ilgili çeşitli filmler izleyip, kitaplar okuyarak kişisel ve mesleki gelişimleriyle ilgili dosyalar hazırlamaları istendi.

DANIŞMAN EŞLİĞİNDE ÇALIŞTILAR: Aday öğretmenler okullar açıkken danışman eşliğinde faaliyetler yürüttü. Haziran, temmuz ve ağustos ayında illerde akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bürokratlarla seminer çalışmaları yapıldı.

BU YIL ÖZEL EĞİTİM: İlk defa bu yıl aday öğretmenlerimiz, 31 Ağustos-9 Eylül tarihlerinde gittikleri okullarda yöreye uyum sağlayabilmeleri amacıyla özel bir eğitim görecek. Bulundukları yörenin yerel kültürünü, dilini, lehçesini, folklorünü, sosyal ve ekonomik özelliklerini öğrenecekleri bir uyum kursuna tabi tutulacaklar. 'Anadolu'da Çok Kültürlülük, Kaynakları ve Eğitime Yansımaları' başlığı altında verilecek eğitimin içeriğini ve organizasyonunu il müdürlüklerimizle iş birliği halinde yürütüyoruz. Bu programı ilk defa bu yıl faaliyete geçirdik. Bu yılki dönüşler ışığında eksikleri de tespit ederek önümüzdeki dönemlerde daha da zenginleştirip devam ettirmeyi düşünüyoruz. Eğitim fakültesinden mezun olan arkadaşlarımızın hiçbir eğitime tabi tutulmadan doğrudan sınıfa öğretmen olarak girmesinin çeşitli mahsurları vardı. O yüzden bu arkadaşlarımızın sınıfa hazır girmeleri için çalışmalarımızı daha sistematik hale getirdik.

TÜM ÖĞRETMENLER EĞİTİME: Öğretmen genel ve özel alan yeterlilikleri çalışmaları bitmek üzere. Çalışmalar bittiğinde Türkiye'deki bütün öğretmenler bu yeterlilikler ışığında, eksik oldukları konuda hizmet içi eğitim çalışmalarına katılacak. Böylece niteliği artırıcı faaliyetler devam edecek.

Bu blog AA abonesidir

28-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş