Arama sonuçları

Öğretmene ‘not’ tehditi geliyor

Öğretmene ‘not’ tehditi geliyor

Öğretmene ‘not’ tehditi geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Strateji Belgesi’nde de yer alan öğretmene performans kriterleri uygulamasını yaşama geçiriyor. İlk uygulama pilot olarak 12 ilde başlıyor.

Bu sistemde öğretmenler performanslarına göre notlanacak. Bu notlar da öğretmenin kariyerini belirleyecek. Hizmet puanı başta olmak üzere tüm kariyerinde bu notlar kullanılacak.

Peki öğretmenin performansına kimler not verecek? Öğretmeni notlayacaklar arasında veli, öğrenci, okul yöneticisi ve meslektaş yer alıyor. Böylece öğretmen “not’ tehditine de açık hale gelecek.

ÖĞRETMENE ‘NOT’ TEHDİTİ GELİYOR

Eğitimciler ise uygulamaya karşı. Türk Eğitim Sen eğer pilot uygulama yaygınlaşırsa eylem yapacaklarını söylüyor. Bu uygulamayı da “kaos” olarak nitelendiriyor. Eğitim Sen ise her başarısızlık ya da olumsuzluğun faturasının öğretmenlere kesilmesini eleştiriyor. Sendika, olumsuzlukların sorumlusunun öğretmen değil, yanlış eğitim politikalarından kaynaklandığını belirtiyor.

Öğretmene not uygulamasının daha önceki yıllarda da denendiğini anlatan eğitimciler, bu tür uygulamaların meslektaşlar arasında ve okul ortamında husursuzluklara neden olduğuna işaret ediyor.

Öğretmen Stratesi Belgesi’nde ise öğretmene performans değerlendirme sisteminin 2018 yılına kadar yaşama geçirileceği belirtiliyor.

 

25-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin