Arama sonuçları

Öğretmene 'ödül' sistemi ve tüm branşlara alan sınavı

Öğretmene 'ödül' sistemi ve tüm branşlara alan sınavı

Öğretmene 'ödül' sistemi ve tüm branşlara alan sınavı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanan MEB 2017 Performans Raporu'nda öğretmenlerle ilgili yapılması öngörülen değişikliklere de atıfta bulunuluyor. 65'inci hükümet raporunda da yer aldığı gibi raporda öğretmenlerle ilgili planlananlar şöyle sıralanıyor: 

ÖĞRETMEN AKADEMİSİ KURULACAK: Öğretmen Strateji Belgesi hazırlanıp, yürürlüğe konulacak. Öğretmen Akademisi sistemi başlatılacak. 

ÖDÜLLENDİRME: Başarılı öğretmenleri belirleyerek ödüllendirme sistemi getirilecek.

EĞİTİM FAKÜLTELERİ YAPILANDIRILACAK: Eğitim fakültelerini, milli eğitim sistemindeki yeni yapılanmaya göre bölüm, anabilim dalı ve öğretmenlik genel ve alan yeterlilikleri ile ilişkilendirilmiş bir şekilde yeniden yapılandırılacak. Eğitim fakültelerinin müfredatı yenileyecek. Eğitim fakülteleri ile diğer öğretmen adayı yetiştirilen yükseköğretim kurumlarının ve formasyon programlarının öğrenci kontenjanlarını, öğretmen ihtiyaç analiz ve projeksiyonlarını dikkate alarak belirlenecek. 

ALAN SINAVI: Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı yapılacak. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) şu anda 17 branşta yapılıyor. 2016 yılında ilk kez okul öncesi öğretmenliği branşı öğretmen adayları da ÖABT'ne girmeye başladı. 

ÖABT HANGİ BRANŞLARDA YAPILIYOR?

1-  Türkçe Öğretmenliği 

2-  İlköğretim Matematik Öğretmenliği 

3-  Fen Bilimleri Öğretmenliği 

4-  Fen ve Teknoloji Öğretmenliği 

5-  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 

6-  Türk Dili ve Edebiyatı

7-  Tarih

8-  Coğrafya

9-  Matematik (Lise)

10- Fizik

11- Kimya

12- Biyoloji

13- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

14- Yabancı Dil (Almanca ve İngilizce)

15- Rehber Öğretmen

16- Sınıf Öğretmenliği

17- Okul Öncesi Öğretmenliği 

 

02-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş