Arama sonuçları

Öğretmene performans notu kalkacak mı?

Öğretmene performans notu kalkacak mı?

Öğretmene performans notu kalkacak mı? Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde 12 ilde pilot uygulamanın başlamasıyla tartışmalara neden olan öğretmene performans değerlendirme sistemine ilişkin açıklama yaptı.

ÖĞRETMENE PERFORMANS NOTU KALKACAK MI?

Yılmaz, AA Editör Masası’nda liseye geçişte yeni sistemi açıkladı ve eğitim gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Yılmaz, öğretmenlerin performanslarının ölçülüp ölçülmeyeceğinin sorulması üzerine öğretmen ve eğitim yöneticilerinin performanslarının ölçülmesinin yeni bir şey olmadığını belirtti.

ÖĞRETMEN STRATEJİ BELGESİNDE YER VERİLMİŞTİ

Öğretmenlerin performanlarının ölçülmesine, Yüksek Planlama Kurulunca yayınlanan Öğretmen Strateji Belgesi'nde yer verildiğini hatırlatan Yılmaz, şöyle konuştu: "Öğretmenlerimizin hangi alanlarda hizmet içi eğitime ihtiyacı olduğunun tespit edilmesi lazım. Bunun yolu, öğretmenlerimize de sorulabilir, müdürlerimize de sorulabilir. Eğitimle ilgili akademisyenlerin yapacağı bir çalışmayla ortaya çıkabilir ki, bununla ilgili başarılı olan öğretmenleri ödüllendirmek lazım. İlave puan verilebilir. Daha kısa zamanlarda daha iyi yerlere gelebilir atanması için. Başarıyı ödüllendirmelisiniz. Bir tabir vardır, 'Testiyi kıranla, testiyi doldurup getireni aynı tutmak' yöneticilikte uygun değil."

KİMSEYİ KIRMAYACAK BİR SİSTEM GETİRİLECEK

Yılmaz, bu konuya ilişkin eğitim paydaşları ve ilgililerle görüştüklerini aktararak, herkesin kabul edeceği, kimseyi kırmayacak ve incitmeyecek ama olması da gereken bir sistem getireceklerini dile getirdi.

En büyük sorumluluklarının millete karşı olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti:
"80 milyon insanımıza karşı sorumlu olduğumuzu biliyoruz. 18 milyon öğrencimiz var. 7 milyon 800 bin de yükseköğretimde var. 18 milyon bizde, 7 milyon 800 bin de yükseköğretimde 26 milyon öğrenci demek. Annesi ve babayla, 75 milyon. Eğitimle ilgili ne yaparsanız herkese dokunur. 80 milyona karşı sorumlu olduğunuzu bilerek, 'nasıl daha iyi kaliteli eğitim veririz', okul yöneticileri, öğretmenlerimiz, biz, kendi idarecilerimiz bunu düşünüyoruz.”

CEZALANDIRMAK İÇİN YAPILMADI

Yılmaz, performans değerlendirmesinin, öğretmenleri kapı dışına koymak, cezalandırmak için yapılmadığını, ödüllendirmek ve çocuklara daha iyi hizmet vermek, onları hayata hazırlamak için yürütüleceğini belirterek, "Biz öğretmenlerimize güveniyoruz. Sadece bazıları öğretmenlerimizin adına konuştuğunu söylüyor. Bence onlar öğretmenlerimizi temsil etmiyorlar" ifadelerini kullandı.

 

05-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin