Arama sonuçları

Öğretmene performans notu kalkıyor, atama olacak mı?

Öğretmene performans notu kalkıyor, atama olacak mı?

Öğretmene performans notu kalkıyor. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, ilk basın toplantısında öğretmenlerle ilgili açıklama da yaptı. Selçuk büyük tartışmalara neden olan öğretmene performans sistemi ile ilgili de “Öğretmen performans sistemini uygulamayacağız" dedi.

ÖĞRETMENE PERFORMANS NOTU KALKIYOR

Bakan Selçuk, ilk basın toplantısında bakanlığının önceliklerini dezavantajlı çocuklar ile öğretmenler olarak sıraladı. Eğitimcilerin büyük tepkisine neden olan öğretmene performans notu olarak bilinen sistemle ilgili de Bakan Selçuk açıklama yaptı.

Öğretmene not verme esasına dayanan öğretmene performans uygulaması ile ilgili Selçuk, “Ben önce kendi performansımdan başlamayı tercih ederim. Öğretmene performans sistemi uygulanmayacak”  dedi.

ÖĞRENCİ ÖĞRETMENE NOT VERECEKTİ

Bakan Selçuk, veliler ve öğrencilerin öğretmenlere not vermesinin öngörüldüğü Öğretmen Performans Değerlendirme Yönetmeliği taslağına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine şunları söyledi:

"Çok net bir mesaj, öğretmen performansıyla ilgili ilan edilen şeyin işlevsel olduğunu düşünmüyorum ve böyle bir şeyi Bakanlık olarak uygulamayacağız. Ben önce kendi performansımdan başlamayı tercih ederim."

ÖZEL SEKTÖRDEKİ İŞLERİ NE OLDU?

Selçuk, "Özel sektörden geldiniz, özel sektördeki işlerinizi devrettiniz mi?" sorusu üzerine, özel sektörden değil bürokrasiden, üniversiteden geldiğini anlattı. 

Selçuk, şöyle dedi:

"Benim için özel okul bir laboratuvardır, çocuklarla diz dize olduğum bir imkandır. Eğer bunu sektör olarak tanımlarsanız ki haklısınız, o zaman bu 'sekt' olur. Meseleye öyle bakmadığımı bilmenizi istiyorum."

BAKAN YARDIMCILARI KİM OLACAK?

Bakan yardımcılığı konusunda kişiler üzerinden herhangi bir yorum yapmanın çok doğru olmadığını aktaran Selçuk şöyle dedi:

"İhtiyaç, ihtiyacın dili üzerinden konuşmak lazım. Bu bir sabite değil bizim açımızdan, yani belli dönem belli arkadaşlarımıza, belli dönem başka arkadaşlarımıza ihtiyaç olur. Bu sebeple bu işin magazin tarafından değil özellikle ihtiyaç tarafından gördüğümü bilmenizi isterim."

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENE SAĞLIK ÖZRÜ

 

ODTÜ mezuniyet töreninde taşınan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içeren pankarta ilişkin tutuklamalar konusundaki değerlendirmesi sorulan Selçuk, bağlamın bütününü görerek değerlendirme yapmanın önemine işaret ederek durumlar üzerinden genelleme yapmayı tercih etmediğini dile getirdi. 

 Bir medya temsilcisinin Bakan Selçuk'a işinin çok zor olduğunu belirterek başarılar dilemesi üzerine Selçuk şöyle dedi.

"Yemeden içmeden kesildim, uyuyamıyorum. Kalp çarpıntılarım var. Sanırım bu semptomlar farkındalığımla ilgili işaretler olarak sayılabilir."

İşin zorluğunun bilincinde olduğunu ama insanları mutlu etmek üzere alınan küçük kararların bile kendisini mutlu ettiğini ifade eden Selçuk, şunları anlattı:

"Mesela sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımın, meslektaşlarımın sağlık durumuyla ilgili bir konu var. Dün de kendileriyle yarım saat kadar görüşme fırsatım oldu. Durumlarını anlattılar, paylaştık, dertleştik. Onlara buradan haber olsun diye söylüyorum, sağlık özrü konusunda bir kolaylık, rahatlama getireceğiz."

Bunun çok insani bir mesele olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, uygulamanın detayının sorulması üzerine şu bilgileri paylaştı:

 4 YIL ATAMA İSTEME HAKLARI YOK

"Sözleşmeli öğretmenlerimiz 4 yıl süreyle bir atama isteyemiyorlar. Çünkü başlangıçtaki sözleşme şartları bunu gerektiriyor. Fakat ailesinde çocuğu, kendisi ya da eşi eğer bulunduğu bölgede tedavi imkanına sahip değilse sözleşmeye göre yine de atama imkanı yok. Fakat gerçekten o bölgede bir heyet raporu kanıtıyla öyle bir bir tedavinin mümkün olmadığı çok net görülüyor. Dolayısıyla biz iş olarak bakmıyoruz meseleye. O çocuğun hayatı, hastalığı olarak bakıyoruz." 

 

ÖĞRETMEN ATAMASI OLACAK MI?

 Bakan Selçuk, yeni öğretmen ataması olup olmayacağına ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı:

"Siyaset mümkün ve makul olanın dengesini kurmak. Bizim şu anda deklare ettiğimiz rakam neyse odur. Ama bunun dışında bir imkan olup olmayacağı bu benim şahsi olarak tasarrufumda olan bir durum da değil. Bu konuyla ilgili beklentilerin farkındayım. Bunu elbette ilgili makama arzediyorum, arzedeceğim. Eğer bir imkan doğarsa yani mümkün olursa makul bir seviyede herhangi bir çalışma yapılabilir. Ama şu anda çok net söylüyorum böyle bir şey yok."

 

20-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş