Arama sonuçları

Öğretmene performans notu yargıya taşınacak

Öğretmene performans notu yargıya taşınacak

Öğretmene performans notu yargıya taşınacak. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, pilot olarak başlatılan öğretmen performans sistemi yaygınlaştığında iptali için dava açacaklarını belirtti.

Koncuk, öğretmenlere yönelik performans sistemine ilişkin yaptığı  açıklamada, öğretmenliğin bir başka meslek grubuyla karşılaştırılamayacağını, aynı kefeye konulamayacağını ifade etti.

ÖĞRETMENE PERFORMANS NOTU YARGIYA TAŞINACAK

Bugünlerde bazı öğrenci gruplarının sanal alemde kendi öğretmenleriyle ilgili hakarete varan paylaşımlar yaptığını kaydeden Koncuk, bu paylaşımları, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve bakanlık bürokratlarına gönderdiğini bildirdi.

Koncuk, öğretmenlere performans sisteminin pilot uygulamasında sorunlar yaşandığını, yaygınlaştırıldığında ise öğretmenlerin öğrenci nazarında itibarlarının yok edileceğini savundu.

PERFORMANS NOTU İÇİN EYLEM KARARI

Türk Eğitim-Sen olarak performans değerlendirme sistemiyle ilgili eylem kararı aldıklarını belirten Koncuk, şöyle devam etti:

"Bazıları 'Neden dava açılmıyor' diye soruyor. Öğretmen Strateji Belgesi'ne dava açılamaz. Bu belgede 'İki yıl içinde şu uygulamayı hayata geçirmeyi düşünüyorum' deniliyor. Pilot uygulamaya da dava açılamaz. Öğretmen Strateji Belgesi ile ilgili yönetmelikler yayımlandığında, performans sistemi yaygınlaştığında iptali için elbette dava açacağız. Hatta yüz binlerce dava açılacak. Değerlendirme puanından memnun olmayan arkadaşlarımız dava açacak. Çünkü subjektif değerlendirmeler sonucunda, bilgi birikimi, donanımı olmayan insanlar tarafından verilecek puanlar olduğu için yargıdan döner. Biz MEB'i şimdiden uyarıyoruz."

Performans değerlendirme sisteminin öğretmenlere uygulandığını ancak yakın gelecekte kamu yönetimi için de değerlendiren bir husus olduğunu ifade eden Koncuk, bu kapsamda 2 milyon 600 bin memurun performans değerlendirmesinin söz konusu olabileceğini kaydetti.

12 İLDE PİLOT OLARAK BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmene performans notu uygulamasını 23 Ekim 2017 tarihinde 12 ilde pilot olarak başlattı. 12 il  şöyle: Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Mardin, Samsun ve Trabzon. 

ÖĞRETMENE KİMLER NOT VERECEK?

Öğretmenin performansına not verecekler kurum müdürü, zümre öğretmenleri, öğretmenin zümresi dışındaki diğer öğretmenler, kendisi (öz değerlendirme), veli ve öğrenci olmak üzere 6 kaynaktan yapılıyor.

01-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş