Arama sonuçları

Öğretmenin nöbet görevi 'insani ihtiyaçlara' göre düzenlenecek

Öğretmenin nöbet görevi 'insani ihtiyaçlara' göre düzenlenecek

Öğretmenin nöbet görevi 'insani ihtiyaçlara' göre düzenlenecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) illere gönderilen yazıda 'nöbet düzenlemesi'ne dikkat çekti. Buna göre, okullarda öğretmen ve müdür yardımcıları tarafından yerine getirilen nöbet görevi, insani ihtiyaçlar dikkate alınarak düzenlenecek. 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla illere yazı gönderildi.

ÖĞRETMENİN NÖBET GÖREVİ 'İNSANİ İHTİYAÇLARA' GÖRE DÜZENLENECEK

Yazıda, okullarda eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sağlıklı yürütülmesinde güvenlik ve disiplinin önemine işaret edilerek, bu amaçla öğretmen ve müdür yardımcıları için nöbet görevinin öngörüldüğüne değinildi.

NÖBET NASIL TUTULACAK?

İlgili mevzuat uyarınca müdür yardımcıları ve öğretmenlere nöbet görevleri için 3 saati geçmemek üzere ek ders ücretinin ödendiğine işaret edilen yazıda, bu görev sırasında temel insani ihtiyaçların karşılanması için verilen araların bu görevin tam olarak yerine getirilmediği sonucunu doğurmayacağı vurgulandı. 

İNSANİ İHTİYACA GÖRE DÜZENLEME

Yazıda, mevzuatta öngörüldüğü şekilde yerine getirilmesi istenen nöbet görevinin, öğretmen ve müdür yardımcılarının insani ihtiyaçlarının dikkate alınarak düzenlenmesi gerektiği belirtildi. 

Yazıda, özellikle öğle arası dinlenme ve yemek ihtiyacı göz önünde bulundurularak, nöbet görevinin dönüşümlü yapılmasına imkan tanınması gerektiği bildirildi.

Nöbet sırasında verilen araların görevin fiilen ve tam olarak yerine getirilmemesi anlamına gelmeyeceği vurgulanan yazıda, bu nedenle nöbet görevi için öngörülen ek ders ücretinin tam olarak ödenmesi gerektiği kaydedildi. 

Türk Eğiti Sen Genel Başkanı Talip Geylan da  öğretmenlerin en temel ihtiyaçlarını giderebilmelerine engel olan öğlen arası nöbetlerinin düzenlenmesiyle ilgili uzun süredir çalıştıklarını hatırlattı. 

Geylan, öğretmenlerin bununla ilgili uzun süredir eylem yaptıklarını söyleyerek, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un talimatıyla MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü taşra teşkilatına gönderdiği bu genelge yollandığını belirtti.

Geylan şöyle dedi:

"Genelgeye göre; öğle arası nöbetlerinde öğretmenlerin temel insani ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ara verilecek, bu aralar nedeniyle nöbet görevinin fiilen ve tam olarak yerine getirilmemiş sayılamayacak ve dolayısıyla nöbet için öngörülen ücretin tam olarak ödenecektir. Bunun için de konuya hassasiyetle yaklaşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Bakanlık bürokratlarına teşekkür ederiz."

 

26-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş