Arama sonuçları

Öğretmenin yemin metni değişti mi?

 Öğretmenin yemin metni değişti mi?

Öğretmenin yemin metni değişti mi? Tüm asli memurluğa atanan devlet memurları gibi öğretmenler de asli memurluk görevine atandıktan sonra yemin ederek, göreve başlar.

Asli memurluğa geçtikten en geç bir ay içinde kurumlarının düzenlediği törenle öğretmenler yemin eder.

Tüm memurlar gibi öğretmenlerin de asli devlet memuru olduklarında ettikleri yemin şöyledir.

ÖĞRETMEN YEMİN METNİ NEDİR?

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Atatürk İnkılâp ve İlkelerine, Anayasada ifadesi bulunan Türk Milliyetciliğine sadakatla bağlı kalacağıma; Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını Milletin hizmetinde olarak tarafsız ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak uygulayacağıma; Türk Milletinin millî, ahlâkî insanî, manevî ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup, bunları geliştirmek için çalışacağıma; insan haklarına ve Anayasanın temel ilkelerine dayanan millî, demokratik, lâik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarımı bilerek, bunları davranış halinde göstereceğime namusum ve şerefim üzerine yemin ederim."

ÖĞRETMEN YEMİN METNİ DEĞİŞTİRİLDİ Mİ

Takvim gazetesinde yer alan habere göre ise öğretmenlerin yeminle göreve başlayacağı belirtiliyor. Öğretmenler zaten yeminle göreve başladığına göre bu yeni bir haber değil. Ancak yemininde, 'öğrencinin üstün menfaatini korumak' için ant içileceğinin belirtiliyor olması akla “Öğretmen yemin metni değiştirildi mi” sorusunu getiriyor.

ÖĞRETMEN YEMİNİNİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

İşte bu soruyu öğretmenin yemin metnininde değişiklik olup olmadığını Milli Eğitim Bakanlığı’na sorduk. Yanıt öğretmen yemin metninde değişiklik olmadığı olarak verildi.

Haberde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzalı, 81 ilin milli eğitim müdürlükleri ve okullarına gönderilen genelgede öğretmen adaylarının 'öğrencinin üstün menfaatini korumak' için ant içeceği bilgisi bulunduğu belirtiliyordu.

 

25-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş