Arama sonuçları

Öğretmenler yurtdışına çıkabiliyor mu?

Öğretmenler yurtdışına çıkabiliyor mu?

Başbakanlığın  “Tüm kamu çalışanlarının ikinci bir emre kadar yıllık izinleri kaldırılmış olduğunu, söz konusu kamu çalışanlarından halen izinde bulunanların en kısa sürede görevleri başına dönmelerini” isteyen genelgesinin ardından kimlerin izinli kimlerin yurtdışına çıkışlarının mümkün olup olmadığı tartışılmaya başlandı. 

Bu arada YÖK de ikinci bir yazıya kadar rektörler dahil tüm akademisyenlerin yurtdışına çıkışlarının durdurulmasını, yurtdışındakilerin de geri çağrılmasını istedi. 

ÖĞRETMENLER MERAK EDİYOR
Öğretmenlerden ise çok sayıda soru geliyor. Bunlardan biri tatillerinin iptal edilip edilmeyeceği, diğeri de yurtdışına çıkıp çıkamayacakları. Birçok öğretmen tur programları ile yurtdışı tatil paketi aldıklarını söyleyerek, yurtdışına çıkışlarında sorun olup olmayacağını öğrenmeye çalışıyor. 

İşte yetkililerin verdiği bilgilere göre bu soruların yanıtları: 

TATİL DEVAM EDECEK Mİ? Okullar kapalı olduğu için öğretmenler tatilde ve bu durum devam ediyor. Okul yöneticileri ise görevde. Çünkü onlar tatilde değil, yıllık izinleri var.Bu yüzden onlar görevlerinin başında olacak. 

YURTDIŞINA ÇIKABİLECEK Mİ? Yurtdışına çıkışlar konusunda karar il yetkililerine bırakıldı. Bu kararı onlar verecek. Ama böyle bir izin veren yok. Bu durumda da tur paketi ile tatil alan öğretmenlerin bu durumu satın aldıkları şirketlere aktarıp, ya ücretlerini iade etmelerini istemeleri ya da gelecek için ertelemeleri gerekiyor. Yurtdışında görevlendirilen öğretmenler ise yurtdışına çıkış yapabiliyor. 

Şule YILMAZ
info@pervinkaplan.com

20-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş