Arama sonuçları

Öğretmenleri öğrenciler seçecek

Öğretmenleri öğrenciler seçecek

Öğretmenleri öğrenciler seçecek. Destekleme kurslarında öğretmenleri öğrenciler belirleyebilecek. BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı, “Değişen ve gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda düzenleme yapılması zorunlu hale gelmiştir” gerekçesi ile “Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme-Yetiştirme Kursları Yönergesi”nde değişiklik yaptı. Ortaokuldan mezun olan öğrencilerin de “Kurs alabilecekler” kapsamına girdiği değişiklik, okulların dershane mantığıyla yönetilmesinin önünü açtı.

Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yükseköğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan şöyle dedi: “Söz konusu kurslar esasında öğrencinin zorunlu eğitim kapsamında edinmesi gereken temel becerileri ve akademik alanları desteklemenin ötesine geçerek üniversite sınavında diğer adaylara karşı başarısını artırma amaçlı yapılmış durumda.”

ÖĞRETMENLERİ ÖĞRENCİLER SEÇECEK

Yönergede kurslarda görev almak isteyen öğretmenlerin öğrenci ve velilerden görüş alınarak belirleneceği bildirildi. Yeni yönergede yer alan en dikkati çekici madde ise “Kurslarda yapılacak seviye tespit sınavlarına göre sınıflar/gruplar oluşturulabilir” maddesi oldu. Komisyonun ve görevlerinin yönergede ayrıntılı tarif edilmesiyle destekleme kurslarının kurumsallaşmasının sağlandığını ifade eden Bozdoğan şöyle konuştu: “Bu bakış açısı, söz konusu kursları öğrencinin eğitim yaşamının bir parçası olarak değil de diğer öğrencilere karşı avantaj sağlaması yaklaşımı ile yapılandırmış oluyor.”

DAYANIŞMA AZALACAK

Bozdoğan, yönergenin doğurabileceği bazı olumsuz sonuçları ise şöyle sıraladı:

  • Öğretmenlerin birbirleriyle rekabet etmesi kuvvetli bir olasılıktır. Bunun da öğretmenler arasında dayanışma duygusunu zayıflatarak, iş barışını olumsuz etkileme olasılığı vardır.
  • Öğrencinin okulda dersine giren öğretmenden değil de başka bir öğretmenden kurs alması öğretmen-öğrenci ilişkisini zedelemesi kaçınılmazdır. 
  • Okul içerisinde ve okulun öğrencileri arasında “seviye sınıflarının” oluşmasının önünü açmak kabul edilebilir bir durum değildir. Bu adım “pedagoji” yerine “piyasanın, rekabetin” ikame edilmesinin sonucudur.

 

31-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş