Arama sonuçları

Öğretmenlerin 'sınırlı' alan değişikliğine tepkisi var

Öğretmenlerin 'sınırlı' alan değişikliğine tepkisi var

Öğretmenlerin 'sınırlı' alan değişikliğine tepkisi var. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) potansiyel öğretmen adaylarının mağdur edilmemesi için öğretmenlerin alan değişikliği yoluyla yapılacak atamalarını sınırlı tuttuğunu açıkladı. Bu karar ise başta eğitim sendikaları olmak üzere öğretmenlerin tepkisini çekti.

Bakanlığın internet sitesinden, öğretmen alan değişikliğine ilişkin duyuru yayımlandı.

Duyuruda, yeterli potansiyel aday olmadığından, öğretmen ihtiyacı karşılanamayan özel eğitim alanına yapılacak alan değişikliği ile özel eğitim alanında bulunan öğretmen ihtiyacının karşılanmasının amaçlandığı belirtildi. Duyuruda, kapatılan alanlarda görev yaptığından fiilen yerine getireceği ders görevi bulunmayan öğretmenlerin ihtiyaç bulunan diğer alanlara atanmaları yoluyla daha etkin hale getirilmelerinin hedeflendiği belirtildi.

ÖĞRETMENLERİN 'SINIRLI' ALAN DEĞİŞİKLİĞİNE TEPKİSİ VAR

Duyuruda, şöyle denildi:

"Sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı'nı başarıyla tamamlayan öğretmenlerin özel eğitim alanına, kapatılan alanlarda görev yapmakta olup görev yaptıkları alanlar dışında başka bir alanda yükseköğrenimini bitirenlerden Talim ve Terbiye Kurulu'nun (TTK) 20 Şubat 2014 tarihli ve 9 sayılı kararına göre mezun oldukları yükseköğrenim programları atanacakları alana da kaynak olanların, bu alanlara 'alan değişiklikleri' yapılacaktır."

ÖĞRETMEN KADROLARINDA DOLULUK ORANI YÜZDE 90

"Alan değişikliği, öğretmen ihtiyacı ve kamu yararı göz önünde bulundurularak sınırlı tutulmuştur. Şöyle ki Bakanlığımız kadrolarında görev yapan öğretmen sayısı 904 bin 679'a, norm kadroya göre öğretmen doluluk oranı ise ortalama yüzde 90'a ulaşmıştır. Bazı alanlarda doluluk oranı yüzde 100'ün üzerindedir. Atama bekleyen potansiyel öğretmen adayı sayısı 412 bin 15'tir. Halen eğitim fakültelerinde 267 bin 61, eğitim fakültesi dışında öğretmenliğe kaynak olan diğer yükseköğretim kurumlarında ise 433 bin 422 olmak üzere toplam 700 bin 483 öğrenci öğrenim görmektedir. Bu veriler göz önünde bulundurularak potansiyel öğretmen adaylarının mağdur edilmemeleri bakımından alan değişikliğinin sınırlı tutulması gerekli görülmüştür. Zira alan değişikliği yoluyla yapılacak atamalar potansiyel adayların atanabileceği kontenjanların daha da daralmasına ve hatta bazı alanlar bakımından atanma imkanlarının kalmamasına yol açacaktır."

ÖĞRETMENLER İSYAN ETTİ

Bakanlığın öğretmenlerin alan değişikliği atamaları ile ilgili aldığı bu karar ise eğitimcilerin tepkisini çekti. Öğretmenler, "Bu nasıl alan değişikliği?" dedi.

Özellikle de öğretmen açığı 100 binin üzerindeyken doluluk oranının yüzde 90 olarak açıklanmasına öğretmenler şöyle tepki gösterdi: "Bakanlık açığı ücretli öğretmenlerle karşılıyor. Öğretmen açığı 100 bini aşmış durumda. "

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk MEB’in sınırlı alan değişikliği açıklamasına tepki göstererek, “Böyle kısır bir alan değişikliği sistemi içinden çıkılamaz hale gelecek. Sınırlı tutulmasına gerekçe olarak atanamayan öğretmenlerin gösterilmesi de bir başka konu. O zaman adam gibi bir öğretmen ataması mesala 50 bin yapacak mısınız?” dedi.

 

19-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş