Arama sonuçları

Öğretmenlerin yeri öğrencisinin yanıdır

Öğretmenlerin yeri öğrencisinin yanıdır

Öğretmenlerin yeri öğrencisinin yanıdır. Cumartesi, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü. Ancak Birgün’den Meral Danyıldız’ın haberine göre, 5 Ekim’leri öğrencilerinden ayrı; inşaat, fabrika ve farklı iş sahalarında çalışarak geçiren yüz binlerce öğretmen var. Birçok öğretmen başka işlerde çalışırken, güvencesiz çalıştırılmaya ‘evet’ diyen 100 bini aşkın sözleşmeli öğretmen ve ataması yapılmadığı için intihar eden 50’ye yakın öğretmen mevcut. 

Bütün bunların yanında OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri’yle (KHK) 50 bine yakın öğretmen de kamudan ihraç edilerek öğrencilerinden ayrı bırakıldı.

‘YERİMİZ FABRİKA OLMAMALI’

Konuya ilişkin konuştuğumuz ataması yapılmayan öğretmenlerden Zahir Baran, her öğretmenler gününde buruk olduğunu söyledi. Öğretmenlerin bir an önce öğrencilerine kavuşması dileğini aktaran Baran şöyle konuştu: “Yanlış politikalardan dolayı lise branşları senelerdir mağdur. Geçen sene Bakan 24 Kasım’da ek gösterge çıkacağını söyledi ama bu olmadı. Bu da öğretmenleri hayal kırıklığına uğrattı. Her ne kadar İlkokul branşlarına giren öğretmenlerin değeri yüksekse de, lise branşlarında ders veren öğretmenlerin de değerinin yüksek olmasını istiyoruz. Bugün dünya üzerinde fizik, kimya, biyoloji bilmeyen öğrencilerin nelerle karşılaştığını biliyoruz. Coğrafyanın şu an seçmeli durumda olduğunu görüyoruz. Öğretmenler gününde içimizde tabii ki bir burukluk olacak. Şu anda ben bir depodayım, fabrikada arkadaşlar koli bantlıyor, ben de koli bantlıyorum. Atama bekleyen bir öğretmenin yeri burası olmamalı. Her ne kadar arkadaşlar destek verse de bazen ‘Bak bu kadar okudun da hoca, seninle aynı konumdayız’ cümlelerini duymak bende hayal kırıklığına sebep oluyor. Fakat tabii ki her öğretmenin yeri, öğrencilerinin yanı ve sınıfıdır. Daha önce ücretli öğretmenlik yapmıştım. O yüzden bu bende acı bir hatıra olarak kaldı.”

5 EKİM YİNE BURUK GEÇECEK

Atama takviminin bir an önce hayata geçirilmesini talep eden Baran, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “1 buçuk senedir ailevi sıkıntılardan dolayı mecburen burada bir firmanın deposunda çalışıyorum. Tabii maddi sıkıntılardan dolayı. Ben yine öğrencilerim ve meslektaşlarımla olmayı çok isterim. Bende mateme neden oluyor böyle günler. Umarım geri dönebilirim. Bakan’ın daha önce verdiği ek gösterge sözünü yerine getirip, emeklilik konusundaki sıkıntıların giderilip bizim gibi yeni nesil öğretmenlerimizin de okullarına kavuşmasını arzu ediyorum. Eğitimde kıyameti koparacağız diye geldiler. Tabii senelerin sıkıntıları var. Bir günde değiştiremezler hiçbir şeyi. Ama biz soyut, çiçek böcekle değil somut adımlar istiyoruz. Yaklaşık olarak 800 bin atama bekleyen öğretmen var. Geçen sene bu dönem eğitim takvimi belliydi ama eğitim takvimi belli olmadığı ve şu anki siyasi erkin bir eğitim politikası olmadığı için travma geçiren arkadaşlarım var. İlerde sıkıntıları katlanıp intihar edebilecek arkadaşlarım var.”

ÖĞRETMENLER SINIFLANDIRILIYOR

KHK ile işine son verilen Sema Uçar da, bir 5 Ekim’e daha öğrencileriyle bir arada olmadan gireceklerini vurguladı. Uçar, “Bir 5 Ekim’i daha öğrencilerinden uzakta karşılayan KHK’li öğretmenler var. Yani, çocuklarını zor koşullarda okutan ailelerin, yılların emeğinin bir gecede yok sayıldığı çocukları, sadece kendi ülkesinde değil, dünyadaki tüm çocuklar için yaşanılabilir bir dünya hayali kuran, bu hayali gerçek kılmak için mücadele eden KHK’li öğretmenlerin günü kutlu olsun. Herkes tarafından bilinen kamudaki öğretmen açığını, atama yaparak değil de kadrolu, sözleşmeli ve ücretli diye sınıflandırarak kapatmaya çalışan iktidar, öğretmenleri ucuz iş gücüne ve güvencesizliğe mahkum ederek hem öğretmenleri hem de çocukları geleceksiz bırakmaktadır” dedi.

EĞİTİMDE NELER OLDU?

  • Ankara’da 1800 kapasiteli Atatürk Kız Öğrenci Yurdu öğrencilere son anda haber verilerek tahliye ediliyor. Yerleşmeleri istenilen yurtta %70 daha yüksek ücret (340TL) ödeyecek öğrenciler, protesto etmeleri halinde atılmakla tehdit edildi.
  • MEB’in araştırmasına katılan dördüncü sınıf öğrencilerinin %40’ının okuduğunu anlayamadığı, %51’nin ise matematik testindeki akıl yürütme sorularını yanıtlayamadığı ortaya çıktı.
  • MEB Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde yapılan değişikliğin kamuoyuna açıklanmasının üzerinden 1 hafta geçmişken TÜGVA kulüp faaliyetlerine başladı.
  • MEB’in Hayrat Vakfı ile yaptığı yeni protokole göre Vakıf, öğrenci ve öğretmenlere Osmanlı Türkçesi ve Kuranı Kerim dersleri verecek.
  • Taşımalı eziyetteki büyüme Sayıştay raporuna girdi: 2013’te 825 bin olan taşımalı eğitim kapsamındaki öğrenci sayısı 2018’de 1 milyon 338 bine yükseldi.
  • Cihanbeyli’de geçen yıl kapatıldığı bilindiği halde yurda kaydı yapılan öğrenciler ortada kaldı.
  • Yandaş Nevzat Tarhan’ın rektör olduğu Üsküdar Üniversite’sinde öğrencilere dağıtılan defterlerin altında modernleşme, sekülerizm, ilim hakkında gerici “özlü sözler” yer aldı.

01-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş