Arama sonuçları

‘Okul gıdası’ logosu 6 Eylül’de başlıyor. Yine erteleme olur mu?

‘Okul gıdası’ logosu 6 Eylül’de başlıyor. Yine erteleme olur mu?

Öğrencilerin sağlıklı  beslenmeleri için okul kantinlerindeki gıdalara getirilen “Okul gıdası” logosu zorunluluğu eylülde uygulamaya geçecek. Ürünleri okullara yakın bakkallar da satabilecek.

Milliyet Gazetesi'nden Namık Durukan'ın haberine göre, MEB Destek Hizmetler Genel Müdürü İsmail Çolak, AK Parti’li Ahmet Salih Dal başkanlığında toplanan TBMM Dilekçe Komisyonu ile İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda öğrencilerin sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusu hakkıda sunum yaptı.

LOGOLU GIDALAR OKUL KANTİNLERİNDE

Çolak , okul kantinlerinde sağlıklı gıda satılmasına yönelik bir grup öğrencinin bakanlığa yaptığı başvuru üzerine Tarım Orman ve Sağlık Bakanlığı ile ortak proje sonrası protokol imzaladıklarını söyledi.

Logolu ürünlerin okul kantinlerinde 6 Eylül’den itibaren satışa sunulacağını ifade eden Çolak, şöyle dedi:

“Bu kapsamda tebliğ, bakanlığımıza bağlı resmî ve özel okul kurumlarının bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye, satışa ve tüketime sunulacak hazır ambalajlı gıdaların okul gıdası onay şartlarına ve bu gıdalarda kullanılacak okul gıdası logosuna ilişkin hususları tanzim etmektedir. Bakanlığımıza bağlı okulların bünyesinde faaliyet gösteren gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye, satışa, tüketime sunulacak hazır ambalajlı gıdalar için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ‘okul gıdası onayı’ alınması zorunlu hâle getirilmiştir.

BAKKALLAR DA SATABİLECEK

Okul gıdası logosu bulunan ürünlerin; sadece okul kantinlerinde değil, okula yakın olan bakkal, market ve benzeri perakende işletmelerinde de satılmasına müsaade edilecektir. Hazır ambalajlı gıdalar için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan okul gıdası onayı alınması 6 Eylül’den itibaren zorunlu hâle gelecektir. Bu süreçte okul gıda işletmeleri ve üreticileri Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenen gıda içeriklerine sahip ürünlerin satışını yaparken tebliğde belirtilen logoyu kullanacaktır.”

LOGO NASIL OLACAK?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ambalajlarda kullanılacak logoda, bir grup örencinin görüntüsüne yer verilecek. Ayrıca, “Okul gıdası. Mutlu çocuk, sevimli çocuk, güvende çocuk” yazıları yer alacak.

16-04-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş