Arama sonuçları

Okul güvenliği: Okula silahla nasıl giriliyor?

Okul güvenliği: Okula silahla nasıl giriliyor?

Okul güvenliği: Okula silahla nasıl giriliyor? 2018-2019 öğretim yılı bugün başladı ama yaşanan “rehine” krizi ise okullarda güvenlik sorununu gündeme geldi. Veliler haklı olarak “Okula bir kişi silahla nasıl girebilir?” diye soruyor.

Bugün okul öncesi, 1’ler, 5’ler ve 9’uncu sınıflar uyum haftasına başladı. Saat 13.00 sıralarında ise İstanbul Pendik’te yaşanan rehine krizi okullarda güvenliği gündeme getirdi.

OKUL GÜVENLİĞİ: OKULA SİLAHLA NASIL GİRİLİYOR?

Melek Aknil Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde gelen bir uzman erbaş, okulda stajyer memur olarak çalışan eski nişanlısını rehin aldı. Bu olay okulların açıldığı ilk gün daha güvenlik konusunun tartışılmasına neden oldu. Üstelik okulun yanında bir başka okul daha var. Bunlardan birisi anaokulu. Aynı zamanda kayıt için gelen veliler de vardı.

OKUL ORTAMINDA YAŞANMASI TEDİRGİN EDİCİ

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin de okul ortamında böyle bir rehine krizinin yaşanıyor olmasından tedirgin olduklarını söyleyerek, “Okul ortamında olması bizi tedirgin etti. Ama maalesef okul ortamlarımızda da bunu yaşıyoruz. Bizi en çok üzen okul ortamında böyle bir hadisenin cereyan etmesi” dedi.

 

KİMLİK GÖSTERİP GİREBİLİYORLAR

Bu arada bilişim uzmanı İsa Altun’un ise  telefonla bağlandığı bir TV kanalında açıkladıkları okullara silahla girildiğini de kanıtlıyor. Altun, “Asker polis kimliğini gösteren okullara silahıyla girebiliyor. Bu olay da okullarda yeterli güvenlik olmadığını gösteriyor. Üstelik bu olay öğretim yılının başladığı ilk gün yaşandı. Okullarda yeterli güvenlik önlemi olmalı. Silahla kimsenin girmesine izin verilmemeli. Nasıl biri silahla okula girebiliyor?” dedi.

BAKAN SELÇUK NE DEDİ?

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) da rehine krizi ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada Bakan Ziya Selçuk'un, İstanbul Pendik Melek Aknil Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde yaşanan “Rehin alma” olayı sırasında İstanbul Valisi Vasip Şahin’i telefonla arayarak bilgi almış, gelişmeler anlık olarak yakından takip ettiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:
"Okullarımızda uyum haftasının başladığı böylesi bir günde yaşanan bu üzücü olayı güvenlik güçlerimizin hassas müdahalesi sonucu zarar görmeden atlatan personelimize geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Olay sürecini hiç kimsenin zarar görmemesi adına titizlikle yöneten ve büyük bir hassasiyetle görev yapan ve tüm güvenlik görevlilerimize ve İstanbul Valiliğimize teşekkür ediyoruz."

10-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş