Arama sonuçları

Okul notu puan yığılmalarında belirleyici olacak

Okul notu puan yığılmalarında belirleyici olacak

Okul notu puan yığılmalarında belirleyici olacak. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) hiçbir okul türünün bir önceki sınava göre  hak kaybı ve mağduriyetinin söz konusu olmayacağını söyledi. Saraç, "Öğrencilerimiz, rahat bir şekilde sınava girsinler. Çalışma stillerini bozmasınlar" dedi.

OKUL NOTU PUAN YIĞILMALARINDA BELİRLEYİCİ OLACAK

Saraç, CNN Türk'teki programda, YKS'ye ilişkin soruları yanıtladı. Saraç YGS ve LYS ile kıyaslandığında YKS’da soru sayısının azalmasının ölçme ve değerlendirme açısından sorun oluşturacağı ve belli puan gruplarında yığılmalara neden olacağı eleştirilerine yanıt verdi. Saraç, burada soruların niteliğinin ve ortaöğretim başarı puanının önem kazandığını belirterek, "Ortaöğretim başarı puanı da puan aralarındaki yığılmalarda belirleyici olacak" dedi.

180 PUAN BARAJI DÜZENLEMESİ NEDİR?

araç, sistemin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) yapılan revizyonu değerlendirdi. Saraç, notu bilmeden ikinci oturuma girilmesine ilişkin eleştirileri anlamlı bulduklarını söyleyerek, 4 yıllık lisans programları için gerekli olan 180 baraj puanına ilk oturumun yüzde 40'ı, ikinci oturumun da yüzde 60'ıyla ulaşılmasına karar verdiklerini anlattı.

İLK OTURUMDA TEMEL YETERLİLİKLER SORGULANACAK

Hiç olmazsa ilk aşamada temel yeterliliklerin sorgulanmasını istediklerini Saraç, öğrencilerin her sınıfı başarıyla bitirdiklerini, karnelerini aldıklarını, daha sonraya liseye geçtiklerini hatırlattı. Saraç, şöyle konuştu:

"Biz sanki bu başarıları göz ardı edermişçesine ortaokuldaki bütün müfredat bilgilerinden tekrar sınava alıyoruz. Bu gerçekten de doğru bir yöntem değil. Yeni sınav sisteminin temelinde aslında bu düşünceler yatıyor. Aslında biz konsept değişikliğine gidiyoruz. Bunun için de Temel Yeterlilik Testi olarak adlandırdık."

‘DİĞER DERSLERİ SORMAYACAĞIZ’ ALGISI YANLIŞ

TYT'de sözel ve sayısal okuryazarlığın sorgulanmasını amaçladıklarını bildiren Saraç sözlerini şöyle sürdürdü: "YGS'deki gibi ortaokuldaki Türkçe ve matematik derslerinin içeriklerini soracağı ama diğer dersleri sormayacağız." şeklinde bir algının oluşturulduğunu belirterek, "Fakat bu doğru değil, biz bu derslerin kazandırdığı temel yetkinlikleri soracağız."

Saraç, Temel Yeterlilik Testi'nde Türkçe okuma anlama yetkinliği ile gündelik problemleri çözmede sayısal düşünme ile kavramların kullanılmasını kastettiklerini dile getirdi. Saraç,  buna matematikte dört işlem, grafik okuma, sayısal düşünce denilebileceğini söyleyerek, şöyle konuştu:

BÜTÜN DERSLERDEN SORULAR OLACAK

"Örneğin Türkçe testimizde coğrafya, tarih, din veya felsefe veya biyoloji alanından seçilmiş bir metin üzerinde Türkçenin kullanımını sorgulayacağız. Benzer şekilde matematik testinde ise örneğin fizik, kimya veya coğrafya alanlarında sayısal yeterlilikleri sorgulamak istiyoruz. Bu hususa dikkat çekmek istiyoruz. 'Birtakım dersler önemsiz, birtakım dersler önemli' noktasından hareket kesinlikle yoktur."

Bu konuyu doğru anlatamamış olabileceklerini vurgulayan Saraç, "Bütün sosyal bilimler ve fen bilimleri ile ilgili derslerin muhakemesi sözel ve sayısal testlerde yer alacak" dedi.  

İMAM HATİP ÖĞRENCİLERİ MAĞDUR MU OLACAK?

Saraç, "YKS ile birlikte imam hatip lisesi öğrencilerinin mağdur olacağı" yönündeki eleştirilerle ilgili de şunları söyledi:

"Bu eleştiriler de bizleri gerçekten çok üzmekte. Bir sistem getiriliyorsa o sistemin filanca okul türünün aleyhine veya lehine şeklinde kurgulanması zaten doğru değil veya bir okul türünün aleyhine sonuç üretmesi asla söz konusu olamaz. Bu eleştiriyi getirenler, sadece soru sayılarından hareket ediyorlar. Biz simülasyonlarını yaptık. Başta meslek liseleri olmak üzere imam hatip ve diğer fen liselerimiz ile diğer lise türlerinin hiçbirinde bir mağduriyet söz konusu değil. Hatta bütün lise türlerimizde bir iyileşme durumu söz konusu."

BİRAZ HİKAYE BİRAZ ROMAN OKUSUNLAR

Saraç, YKS'ye ilişkin bir değişikliğin gündemlerinde olmadığının altını çizerek öğrencilere şu önerilerde bulundu: Hiçbir okul türünde de bir önceki sınava göre bu sistemde bir hak kaybı ve mağduriyet söz konusu olmayacak. Öğrencilerimiz, rahat bir şekilde sınava girsinler. Çalışma stillerini bozmasınlar. Ufak bir farklılık ilave etsinler çalışmaya, biraz hikaye, roman da okusunlar, Türkçe'ye hakimiyetlerini biraz daha iyileştirsinler."

 

26-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin