Arama sonuçları

Okul öncesi öğretmenlerine teneffüs hakkı çıktı

Okul öncesi öğretmenlerine teneffüs hakkı çıktı

Okul öncesi öğretmenlerine teneffüs hakkı çıktı. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) okul öncesi öğretmenlerine teneffüs hakkı tanınması gerektiği kararını verdi. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) okul öncesi öğretmenlerine teneffüs hakkı verilmesi için yaptıkları talebin ret edildiğini hatırlattı.

Geylan, bu karar üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) müracaat ettikleri söyledi. Kurumun da şikayeti kabul ederek, bakanlığa tavsiye kararı aldığını söyleyen Geylan şöyle dedi:

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNE TENEFFÜS HAKKIÇIKTI

KDK tavsiye kararında şöyle diyor. Okul öncesi eğitim kurumlarında yeterli destek personelin görevlendirilmesi gerek. Öğretmenlerin dinlenme ve özel ihtiyaçlarını gidermeye yönelik tedbir ve uygulamalara ilişkin olarak tüm eğitim kurumlan için geçerli ve açıklayıcı yazılı düzenlemeler yapılmalı. Öğretmenlerin çalışma koşulları iyileştirilmeli. Okul öncesi  eğitimin niteliğinin artırılmasına yönelik ortak kalite standartlarının oluşturulması hususlarında. Milli Eğitim Bakanlığı’na bu yönde tavsiyede bulunuluyor. Kurumun bu tavsiye kararına göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevzuatta gerekli düzenlemeleri ivedilikle yapması gerekmek.”

DİGER ÖĞRETMENLERİN HAKKI GİBİ

Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan diğer branşlarda ki tüm öğretmenlerin ve öğrencilerin teneffüs hakkı bulunduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Okul öncesi öğretmen ve öğrencilerinin teneffüs haklarının bulunmaması, insan haklarına da aykırı bir durumdur.  Bu nedenle, okul öncesi öğretmen ve öğrencilerinin de gün içerisinde teneffüs(dinlenme ve ihtiyaç izni) haklarını kullanmaları sağlanmalıdır.  Okul öncesi öğretmen ve öğrencilerine teneffüs hakkı verilmemesi, oyun çağındaki öğrencilerin yıpranmalarına ve motivasyon kaybı yaşamalarına engel olacaktır. Bu kararın takipçisi olacağız.”

 

03-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş